YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son 7 yılın sınavları mercek altında
Son 7 yılın sınavları mercek altında
13 Kasım 2012 18:34
İzmir'de yürütülen ''sınav'' soruşturması kapsamında ÖSYM'nin son 7 yıldaki sınavlarına katılanların verileri taranacak, 19 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) yapılan sınavlara sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, ÖSYM ile ortak çalışma grubu oluşturacak.
Soruşturma kapsamında, ÖSYM tarafından 2005'den bu yana yapılan sınavlara katılan tüm adayların verileri, özel bir bilgisayar programında taranarak son 7 yılda yapılan sınavlarda sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girip girmediği kontrol edilecek.
İzmir merkezli 7 ilde ÖSYM yapılan sınavlara sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan suç örgütüne yönelik bugün düzenlenen operasyonda 19 kişi gözaltına alınmıştı.

Temmuz 2012'de 8 ilde terör örgütünün şehir yapılanması KCK bağlantılı suç örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda ise 34 kişi gözaltına alınmış, zanlılardan 19'u tutuklanmıştı.
Öte yandan soruşturma kapsamında daha sonra yapılan çalışmalarla tutuklu sayısının 21'e yükseldiği bildirildi.

Çürük elmalar varsa gerekli tavır konulur

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İzmir merkezli 7 ilde, ÖSYM'nin yaptığı sınavlara sahte belgelerle adayların yerine başka kişilerin girmesini sağlayan suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyona ilişkin ''Öncelikle şunu söylemeliyim; bu tip çürük elmalar varsa şayet, bu ve benzeri operasyonlar, hem hükümetimizin hem de eğitim sisteminin konuya tavrını ortaya koyar'' dedi.

AA 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler