YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınıf merkezli eğitimin yerini birey merkezli eğitim alıyor
Sınıf merkezli eğitimin yerini birey merkezli eğitim alıyor
Sınıf merkezli eğitimin yerini birey merkezli eğitim alıyor
02 Şubat 2009 / 16:27 Güncelleme: 02 Şubat 2009 / 00:00

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren ortaöğretim kurumlarında müfredat değişiyor. Yeni müfredatta öğrenci esas alınacak. Öte yandan dün ve bugün basına yansıyan anaokullarında kamera yasağı uygulamasının 5 ay önce başladığı ortaya çıktı. Bakan Hüseyin Çelik kararın Talim Terbiye Kurumu tarafından alındığını açıkladı.


Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumlarında gelecek eğitim öğretim yılından itibaren yeni bir müfredatı uygulamaya geçiyor. Yani önümüzdeki yıl 2009-2010 yılından itibaren bütün müfredat kitaplarıyla birlikte tamamen değişmiş olacak


Yeni müfredat ezberci sistemi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.


Sistem, öğretmenlerin öğrenciyle tek tek ilgilenmesini yani sınıf merkezli eğitimin yerini birey merkezli eğitimin almasını içeriyor.


Daha önce sınıftaki otuz kırk kişiyi aynı zekâ türünden aynı seviyeden kabul ederek yaklaşmak söz konusuydu ama yeni müfredatımız bireyi esas alır yani her bireyin öğreneceği farklı bir yöntem vardır her birey ayrı bir âlemdir


Bu arada dün ve bugün basına yansıyan, anaokulu ve kreşlere veliler için kamera konmasını yasaklayan kararın yeni olmadığı ortaya çıktı.


Velilerin internet üzerinden çocuklarını izleyebilmesini sağlayan sistem, pedagoglar tarafından sakıncalı bulunmuş talim terbiye kurulu da 5 ay önce yasaklama kararını almıştı.


Konuyla ilgili Bakan Çelik, “Sürekli çocukların kamera ile takip edilmesinin pedagojik olmadığı yönünde bir çok uzman görüşü de alınarak daha 9. Ayda Talim Terbiye Kurulu bunu yasaklayan bir karar aldı. Ve okullara da bildirdi ama gazetelerimiz yeni öğrenmiş” açıklamasında bulundu.


Bakan Çelik olayı yeniymiş gibi manşetine taşıyan Hürriyet Gazetesi'ne de göndermede bulundu: “Bu Yeniçeri'nin Hz İsa’nın öldürülmesini sorgulamasına benziyor, bu 18 asır önce olmui demişler ama ben yeni öğrendim demiş. Bu dokuzuncu ayda verilen bir karar arkadaşlar ama gazete yeni öğrenmiş”.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler