YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınavsız üniversiteye giriliyor
Sınavsız üniversiteye giriliyor
15 Mart 2010 11:02
Sınavsız üniversiteye giriliyor Milyonlarca aday üniversite kapısından içeri girmek için çabalarken, YÖK'ün aldığı karar eğitimceleri böldü.

Liseyi Kıbrıs dışında bir yabancı ülkede okuyan Türk ve KKTC'liler, Türkiye'de istediği üniversitenin istediği bölümüne sınavsız girebilecek.

Habertürk gazetesi eğitim dünyasında çok konuşulacak haberi manşetine taşıdı. Sultan Uçar imzalı haberde kararla ilgili eğitimcilerin görüşlerine yer verildi.

BÜYÜK AYRICALIK YÖK'ün 18 Şubat'ta sitesinde ilan ettiği karara göre, KKTC hariç yurtdışından lise diploması olan Türk ve KKTC'liler, sınavsız üniversiteli olacak. Türkiye'deki 1.5 milyon öğrenci ise sınava girecek.

'EŞİTLİĞE AYKIRI' Eğitim uzmanları "Bu, Türkiye'deki çocuklara haksızlık. Anayasa ve eşitlik ilkesine aykırı" diye karara karşı çıktı. YÖK'ün kararının yurtdışındaki Türk okullarına ayrıcalık sağlayacağı konuşuluyor.

SINAVSIZ KABUL KOŞULLARI Ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar ortaöğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapılan sınavlar dikkate alınacak belirlenecek.

Yurt dışından gelecek öğrencilere 'öğrenci vizesi' için üniversiteliler kabul yazısı gönderecek.

Üniversiteler kontenjan ve uygulama takvimini belirleyerek akademik takviminde belirtecek.

Öğrencilerin Türkçe düzeyleri, kabul eden üniversite tarafından değerlendirilecek.

Haberturk

Üniversiteye sınavsız ğirmek için komşuya git
 // Ali TAŞCI
Parası olanlara gün doğdu bastır parayı üniversiteye sınavsız gir!!!! yoksula ne gerek üniversite... o fazla akıllanmasın secimde bize lazım nasıl olsa bir paket makarnaya oyunu veriyor...
15 Mart 2010 17:04
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler