YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınavsız üniversitede kafalar karışık
Sınavsız üniversitede kafalar karışık
17 Ekim 2013 10:25
Yurt dışında yaşayan TC vatandaşı öğrencilere sınavsız üniversite haberlerinden sonra hergün binlerce telefon aldıklarını belirten eğitimci Mahmut Şahin, her öğrenci için sınavın kalkması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençlere Türkiye'de sınavsız üniversite okuma imkanı verilecek açıklaması, YÖS sınavına hazırlanan gençlerin kafasını karıştırdı.

Yurt dışında yaşayan öğrencileri Türkiye'deki üniversitelerin giriş sınavlarına hazırlayan Köln'deki Global Acedemia'nın sahibi olan eğitimci Mahmut Şahin, böyle bir açıklamanın yapıldığını ancak açıklamanın altının tam olarak doldurulmadığını belirterek, bu yıl yine her üniversitenin kendi kriterlerini belirleyip ayrı sınav yapacağını söyledi.

Lise mezunu sözcüğünün eğitim sistemleri farklı olduğu için Almanya'daki karşılığının da tam olarak anlaşılmadığının altını çizen Mahmut Şahin, “Türkiye'de bir üniversite okumak isteyen öğrencinin o üniversitenin koymuş olduğu kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Abitur ortalaması çok yüksek olan öğrencinin zaten Türkiye'ye gitmesi söz konusu değil” dedi.

Telefonlar susmuyor

Sınavsız üniversite açıklamasının ardından dershanelerinin telefonlarının hiç susmadığını dile getiren Şahin sözlerine şöyle devam etti:

“Böyle bir açıklamadan sonra her gün yüzlerce hatta binlerce telefon alıyoruz. Öğrenciler başta 'her istediğimiz bölümde okuyabilecek miyiz?' sorusunu yöneltiyorlar.

Almanya'da Abitur ve Fachabitur yapan öğrenciler belli şartlarda belli üniversiteye girebilecekler ancak her istedikleri bölüme gidemeyecekler.

Örneğin tıp fakültesine girmek isteyen öğrenciler 32 bin kişinin başvurduğu bir sistemde büyük yığılma yaşayacak. O yüzden biz yine her üniversitenin kendi bildiğini yapacağını, büyük üniversitelerin yine son yıllardaki gibi kendi YÖS sınavlarını yaparak öğrenci alacaklarını düşünüyoruz.”

 

DHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler