YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınava giren engellilere eğitimli okuyucu
Sınava giren engellilere eğitimli okuyucu
09 Mayıs 2013 15:39
ÖSYM Başkanı Demir, engelli adaylara sınavda soruların okunmasında yardımcı olan "okuyucu ve işaretleyicileri" eğitime alacaklarını söyledi

ÖSYM Başkanı Ali Demir,  yaptığı açıklamada, geçen yıl yaklaşık 65 bini Özürlü Memur Seçme Sınavı'nda (ÖMSS) olmak üzere 75 binin üzerinde engelliye sınav yaptıklarını hatırlattı.

Demir, ÖMSS ve sonraki sınavlarda kullanılmak üzere "Engelli Görevlileri El Rehberi" hazırladıklarını kaydederek, adayların engel durumlarına göre bina ya da salon seçimi yaptıklarını bildirdi.

ÖSYM Başkanı Demir, "Engel durumunu bildiren hiçbir adayı mağdur etmiyoruz. Aday bize tekerlekli sandalyeyle sınava gireceğini, belgeleriyle bildiriyorsa onu 2. veya 3. katta sınava almamız söz konusu değil. Eğer adayın sonradan bir sağlık sorunu veya sakatlığı olduysa bunu da resmi raporlarıyla bildirdiğinde, adayın durumuna göre uygulamaları hayata geçiriyoruz" dedi.

Engelli adaylara daha konforlu bir sınav ortamı sağlayabilmek için çalışmalar sürdürdüklerini anlatan Demir, şöyle konuştu:

"Göreve geldikten sonra sınav merkezlerine ÖSYM adına Ankara'dan engelli temsilcilerini görevlendirmeye başladık. Bu temsilciler bizim adımıza sınavı denetliyor ve adayların sınavlarının sorunsuz geçmesine yardımcı oluyor. Merkezle sürekli iletişim halindeler ve gördükleri aksaklığı anında bize rapor ediyorlar.

Bu yıl bir yeniliği daha hayata geçirerek, engelli adaylara soruların okunmasında yardımcı olacak okuyucu ve işaretleyicileri eğitime alacağız. Eğitimler ilerleyen günlerde başlayacak. STK'lar da bize destek verecek. Sınav adaletini ve güvenliğini, etkilemeyecek her türden uygulamayı engelli adayların hizmetine sunmaya devam edeceğiz."

 

AA

Etiketler: ,
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler