YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınav için yollara düştüler
Geçmişte yaşanan kopya girişimleri sebebiyle Güneydoğu'daki birçok yerde bu yıl sınav kendi şehirlerinde yapılmıyor.
Sınav için yollara düştüler
09 Nisan 2010 / 16:44 Güncelleme: 09 Nisan 2010 / 16:44

Pazar günü Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek olan on binlerce öğrenci, otobüslerle batıdaki illere gitmek üzere yola koyuldu. Komşu iller yerine Trabzon, Bolu, Muğla, Sinop ve Edirne gibi uzak yerlerde sınava girecek olan öğrencilerin stresi daha fazla arttı.
 

Şırnak'ın Cizre ilçesindeki öğrenciler için kaymakamlık ve belediye ortak bir çalışma yaptı. Belediye, uzak şehirlerde sınava girecek olan maddi durumu kötü öğrenciler için araç tahsis etti. Kaymakamlık da gidilecek şehirdeki barınmayı üstlendi. Sabah saat 10.00'da Cizre Lisesi önünde bir araya gelen öğrenciler, sınava girecekleri illere hareket etti.
 

Eğitim konusunda bugüne kadar birçok sorun yaşadıklarını anlatan öğrencilerden Hasan Babat, "Şimdi bir de tercih dışı yerlerin gelmesi psikolojik olarak hepimizi etkiledi. İstediğimiz puanı alamazsak sebebi, uzak yerlere gönderilmemizdir." dedi.
 

YGS sınavına katılacak Harun Tunç da, "Bize 2 tercih hakkı verdiler ama ikisi de gelmedi. Bunun dışında çok uzak yerler geldi." şeklinde konuştu.
 

Bu karardan hiç memnun olmadığını ifade eden Meltem Demir adlı öğrenci ise, "Bizim sınav yerimiz Elazığ çıkmış. Üzülüyoruz şu anda çalıştık çalışmalarımız güzel gidiyordu. Şırnak dururken niye Elazığ?" ifadelerini kullandı.
 

Öğrencileri yolculayan Cizre Belediye Başkanı Mehmet Saçi, bütün adaylara başarı diledi. CHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler