YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şengör, başörtüsünün üniversitelerde izin verilmes
Şengör, başörtüsünün üniversitelerde izin verilmes
Şengör, başörtüsünün üniversitelerde izin verilmes
26 Ekim 2008 / 12:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

'Bir şirkette yönetim kurulu üyesi olarak çalıştığı gerekçesiyle' YÖK'ün tamamladığı soruşturmada 'üniversite öğretim mesleğinden çıkarılması' teklif edilen Prof. Dr. Celal Şengör'ün, Türkiye'yi ABD'ye şikâyet ettiği ortaya çıktı.


Kendisinin de üyesi olduğu ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne başvuran Şengör, ABD'li dostlarına 'akademik pozisyonu ve serbestçe konuşabilme konusunda tehdit altında olduğunu' iletti. Ulusal Bilimler Akademisi de konuyu Türkiye'ye sorarak bilgi istedi. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Şengör'ün şikâyeti resmi kanallardan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e iletildi. Akademi yazıda, Celal Şengör ile ilgili yapılan soruşturma ve tahkikat hakkında bilgi istedi.


ABD Ulusal Bilimler Akademisi Başkanı Ralph J. Cicerone, 2 Ekim 2008'de Bakan Çelik'e yazdığı yazıda, "Celal Şengör'ün akademik pozisyonu ve serbestçe konuşabilme konusunda ciddi tehditler aldığını öğrenmiş bulunuyorum. Bu nedenle araştırmalarının ve hocalığının devamını tehlikeye düşürebilecek eylemler konusunda oldukça endişeliyim. Akademik özgürlük ve bilim adamlarının ifade özgürlüğünü kuvvetle destekleyen bir kuruluşuz. Bizce bu konular bilimin gelişmesini ve topluma faydasını sağlamaktadır." ifadelerine yer verildi.


Celal Şengör ile ilgili yapılan soruşturma ve tahkikat hakkında bilgi isteyen Ulusal Bilim Akademisi başkanının Bakan Çelik'ten Şengör'ün 'akademik özgürlüğüne ve üniversitedeki pozisyonuna yardımcı olabilecek gerekli adımlar atılması' ricasında bulunması da dikkat çekti. Bakan Çelik de 'Şengör'ün bilimsel çalışmalarının önüne geçen engellerin ne olduğunu' YÖK Başkanlığı'na yazarak sordu. Çelik, Şengör'ün tehdit edildiği iddialarının da incelenmesini istedi. Önceki gün yapılan YÖK Disiplin Kurulu'nda Şengör'ün dosyasına sıra gelmedi. Bir sonraki kurulda dosyanın gündeme gelmesi bekleniyor.


Şengör öğretim mesleğinden çıkarma cezası alırsa profesörlük unvanını kullanmaya devam edebilecek ancak, üniversitelerde görev alamayacak. Ergenekon operasyonları kapsamında evi aranan ve Ergenekon iddianamesinde adı geçen Şengör, "Ordu tabii ki darbe yapabilir." ve "YÖK başkanını asistanım bile yapmam." gibi açıklamalarıyla tepki çekmişti. Prof. Celal Şengör, AK Parti ve MHP'nin üniversitede türbana izin veren yasa değişikliğine ilişkin yaptığı açıklamalar da tepkiye sebep olmuştu. Şengör, yasal düzenlemeyle başörtüsüne üniversitelerde izin verilmesi durumunda istifa edeceklerini açıklamıştı.


Şengör hakkında 'bir şirkette yönetim kurulu üyesi olarak çalıştığı gerekçesiyle' YÖK tarafından soruşturma başlatılmıştı. Şengör'ün, YÖK Disiplin Yönetmeliği'nde tam zamanlı çalışan öğretim üyelerinin özel iş yapamayacakları yönünde madde bulunmasına rağmen özel bir şirkette yönetim kurulu üyesi olduğu ortaya çıkmıştı.


20 Haziran 2006 tarih ve 6581 sayılı Ticaret Sicil Gazetesi ve İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 14 Haziran 2006'dan bu yana Şengör Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ'de yönetim kurulu üyesi olan Prof. Şengör, 3 yıllığına bu göreve getirilmiş. Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği'nin 11. maddesinin a bendinde sıralanan "Üniversite öğretim mesleğinden çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller"in 1. maddesinde, "2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu veya diğer kanunlarda yer alan hükümler uyarınca çalışmalarına yükseköğretim kurum ve üst kuruluşunun yetkili organlarınca izin verilenler hariç, yükseköğretim kurumlarından başka yerde ücretli veya ücretsiz resmî veya özel bir iş görmek, ek görev almak veya serbest meslek icra etmek" ifadeleri yer alıyor.


Zaman

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler