YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seçimler erken tarihte yapılabilir
Seçimler erken tarihte yapılabilir
Seçimler erken tarihte yapılabilir
11 Kasım 2007 / 15:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Pakistandaki olağanüstü hal halen devam ediyor. Ancak gelişmeler bu durumun sona doğru yaklaştığını gösteriyor. Zira Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, olağanüstü halin kaldırılması gerektiğin bildiğini ancak özgür ve şeffaf seçimlerin yapılabilmesi içen bu durumun devam edeceğini söyledi. Bu arada Müşerref, olağanüstü hal nedeni ile Şubat ayına ertelenen seçimlerin 9 ocaktan önce yapılabileceğini de açıkladı.


Pakistan'da ard arda yaşanan şiddet olayları ve muhalif lider Benazir Butto'nun ülkeye geri dönmesinin ardından ilan edilen olağanüstü hal durumu görünün o ki fazla uzun sürmeyecek. Pakistan Başsavcısı'nın, olağanüstü halin 1 ay içinde kaldırılacağını söylemesinin ardından, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'de ertelenen parlamento seçimlerini daha erken bir tarihte yapılacağını açıkladı. Müşerref, olağanüstü halin ilanından sonra ilk kez kameralara karşısına çıkarak, parlamento seçimleriyle ilgili nihai kararı Seçim Komisyonunun vereceğini belirtti. Ancak Müşerref, seçimlerin 9 Ocak'tan önce yapılabilmesi için ulusal meclisin planlandığı gibi 15 Kasım'da, 4 eyalet meclisinin de 20 Kasım'da feshedileceğini de ifade etti.
Amacının Pakistan'ı demokrasi yolunda tutmak olduğunu söyleyen Müşerref, Pakistan'da tüm meclislerin görev sürelerini tamamlamalarının ilk kez görüleceğini belirterek, "Bu bir tarihtir" dedi. Olağanüstü hal kararının şimdiye kadar verdiği en zor karar olduğunu ifade eden Müşerref, olağanüstü halin kaldırılması gerektiğini bildiğini ancak özgür ve şeffaf seçimlerin yapılabilmesi için bu durumun devam edeceğini açıkladı. Müşerref öneli bir açılımda bulunarak, Ekim'de kazandığı devlet başkanlığı zaferinin Yüksek Mahkemece onaylanması durumunda Genelkurmay Başkanlığı görevini bırakacağını da ilan etti. Öte yandan, göz hapsinin bitmesinin arından dün "diktatörlüğe savaş açtığını" belirten Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto, olağanüstü hale rağmen salı günü başlatma sözü verdiği ''uzun yürüyüş'' için Lahor'a gitti. Olağanüstü hale karşı gösteri yapacağını üç gün önce açıklayan Butto, toplantı ve gösteri yasağına rağmen, taraftarlarına Lahor'dan İslamabad'a yürümeleri için çağrıda bulunmuştu.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler