YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SBS'de kayıt süresi bugün sona eriyor
SBS'de kayıt süresi bugün sona eriyor
16 Ağustos 2013 08:57
Liselere yerleşmek için asıl listeden kazananların kayıt hakkı bugün bitiyor. Boş kalan yerler için yedek listeler devreye girecek

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan okullara kayıtlar için verilen süre, bugün sona erecek.

Tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilere okul (lise) kaydını yaptırması için verilen süre bugün saat 17.00'de bitecek. Bu zaman içinde kayıt yaptırmayan öğrenciler bu haklarını kaybedecek.-

19.00'dan itibaren ise boş kalan kontenjanlara yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek.

Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşecek.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecek. Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının “çok programlı liselerin (ÇPL) bünyesindeki genel liselerin, imam hatip liselerinin ve meslek liselerinin” 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtları ise 29 Ağustos 2013 tarihine kadar sürecek. Bu okullara kayıtlar e-kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacak.

Sınavsız öğrenci alan çok programlı liselerin bünyesindeki genel liselere, imam hatip liselerine ve meslek liselerine kayıt yaptırmak isteyenler bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapabilecek. Öğrenciler hem imam hatip liselerine hem meslek liselerine hem de ÇPL bünyesindeki genel liselere kayıt yaptıramayacak.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler