YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Savaşın çocukları ülkelerindeki gibi eğitim görüyor
Savaşın çocukları ülkelerindeki gibi eğitim görüyor
26 Eylül 2013 11:23
Ülkelerindeki iç savaş sebebiyle aileleriyle birlikte Türkiye'ye sığınan Suriye'li çocuklara, kendi müfredatlarına uygun eğitim veriliyor.

Dil problemi olmaması için isteyenlere Türkçe eğitimin de verildiği kursta, çocuklara yabancılık çekmemeleri için kendi dillerinde ve Suriyeli öğretmenlerce eğitim alma imkanı sağlanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde düzenlenen kurslarda, Suriyeli çocuklara kendi dillerinde Sosyal Bilgiler, Fen, Matematik, Arapça Dil Bilgisi ve Türkçe dersleri veriliyor. Evi, okulu yıkılmış olan savaşın çocukları, burada verilen eğitimlerle ders açıklarını kapatmaya, savaşın üzerilerindeki izlerini silmeye çalışıyor. Henüz lise düzeyinde eğitimin verilmediği kursta, ilkokul düzeyinde 1. sınıftan 4. sınıfa kadar dört sınıf, ortaokul düzeyinde ise 4. sınıftan 8. sınıfa kadar dört sınıf yer alıyor.

Yaklaşık 200 öğrencinin eğitim gördüğü kursta Suriye'den gelen ve kendi alanlarında eğitim verebilecek düzeyde olan 6 öğretmenin yanı sıra, Türkiye'den de 5 öğretmen görev alıyor. Kursta ayrıca takı tasarım, ahşap boyama ve kağıt telkari dersleri verilerek, çocukların sosyal faaliyet alanında da gelişimi sağlanıyor. Ayrıca, öğrencilerin ailelerinin tamamına da KOMEK bünyesinde Türkçe öğretiiyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AAmuhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye sığınan yüzbinlerce kişinin olduğunu söyledi.

"Onlara bu dar zamanlarında yardımcı olmak görevimiz" diyen Akyürek, "Konya'da yaklaşık 3 bin Suriyeli misafirimiz var. Bunların önemli bir bölümü burada kiraladıkları evlerde kalıyor. Bir bölümü de sivil toplum kuruluşlarımızın desteğiyle hayatlarını idame ettiriyor" dedi.

- Suriye müfredatına yakın eğitim veriliyor

Belediye olarak Suriyelilere, sağlık, eğitim, barınma ve iaşe temini konusunda destek olduklarını dile getiren Akyürek, mesleki eğitim merkezlerinde de özellikle çocukların eğitim açığını gidermek için çalışma başlattıklarını aktardı.

Misafirlere Suriye'deki müfredeta yakın eğitim almaları için uyum programı çerçevesinde çalışma yürüttüklerini ifade eden Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KOMEK merkezlerimizde şu ana kadar yaklaşık 200 Suriyeli genç ve çocuğa eğitim vermeye çalışıyoruz. Sınıf düzeninde, mümkün olduğu kadar onların müfredatına yakın Arapça ders veriyoruz. Aynı zamanda Türkçe öğrenmek isteyene Türkçe eğitimi de veriliyor. Çocuklara katkı sağlamaya çalışıyoruz ki zaman kaybetmemiş olsunlar, eğitimleri tamamen geri kalmamış olsun. Suriye'den gelen öğretmen statüsündeki eğiticiler ve Türkiye'den Arapça bilen eğitimciler ile bu dersler veriiyor."

- "Ne eksikleri varsa gidermeye gayret ediyoruz"

Akyürek, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere her konuda destek olunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Aşevleri yemek dağıtıyor. Mekan problemlerini, ev eşyasını da sivil toplum kuruluşlarımız sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak ne eksikleri varsa gidermeye gayret ediyoruz. Çok sayıda ihtiyaç sahibi aile var. İhtiyaçlarını, kenilerine verdiğimiz kartla marketten alışveriş yaparak gideriyorlar. Tedavi giderleriyle ilgili destek oluyoruz. Barınmanın dışında sosyal problemleri var. Valiliğimiz koordinasyonuyla, belediyemizin Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığındaki arkadaşlarımızla Suriyeli misafirlere yardımcı oluyoruz. Sıkıntısı olan aileler belediyemize geliyor ve her türlü ihtiyacının giderilmesi için gayret gösteriliyor. Konya; belediyesiyle, kurumlarıyla Suriyeli misafirlere sahip çıkıyor."

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler