YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sarı Gelin-Ermeni Sorunu belgeseli 2003 ve 2004’te TRT’de yayınlandı
Sarı Gelin-Ermeni Sorunu belgeseli 2003 ve 2004’te TRT’de yayınlandı
Sarı Gelin-Ermeni Sorunu belgeseli 2003 ve 2004’te TRT’de yayınlandı
19 Şubat 2009 / 08:40 Güncelleme: 19 Şubat 2009 / 00:00

“Sarı Gelin-Ermeni Sorununun İç Yüzü” adlı belgeselin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İlköğretim Okulları’na dağıtılması tartışmaları devam ediyor.


Ermeni cemaati belgeselin okullarda gösterilmesini sakıncalı bulurken belgeselin hazırlanması ve dağıtılmasında Genelkurmay’ın ilgisi olmadığı ileri sürüldü. Milli Eğitim Bakanlığı ise söz konusu belgeselin öğrencilere gösterilmesi için değil, eğitim materyali olarak öğretmenler için dağıtıldığını açıkladı.


Ermeni cemaati, “Sarı Gelin-Ermeni Sorunu Belgeseli”nin okullarda gösterilmesine, küçük yaştaki çocukların kafasını karıştıracağı kaygısıyla karşı çıkıyor.


Karagözyan Vakfı İkinci Başkanı Karun Kovan, “Değil sadece ermeni okullarında, hiçbir okulda hiç bir millete, hiçbir kişiye, çocuğa özellikle, gösterilmemesi konusunda bir fikrimiz oluştu. bu yazının bir an evvel geri çekilmesini istiyoruz. Çünkü bu çocuklarda düşmanlığa, ayrımcılığa ve kesin bir önyargıya neden olacaktır” diye konuştu.


Türk Tarih Vakfı da belgeseli propaganda filmi olarak değerlendirirken, ilkögretim öğrencilerine izletilmesinin sakıncalı, düşmanlıkları körükleyici olduğunu açıkladı.


Sarı Gelin-Ermeni Sorunu belgeseli 2003 ve 2004’te TRT’de yayınlandı.


Milli Eğitim Bakanlığı, ocak ayında ilköğretim okullarına gönderdiği yazı ile “Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlandığını belirttiği belgeselin okullarda öğrencilere izlettirilmesini ve sonuçlarının rapor olarak bildirilmesini istedi.


Sarı Gelin Belgeseli yönetmeni İsmail Umaç Genelkurmay’ın belgeselle hiçbir ilgisi olmadığını söylerek, “Bu belgesel şirketimizin belgeseli. Bunu isteyen herkese ben, ücreti karşılığı dağıtıyorum. Belgesel tek taraflı, Türk görüşü olan bir belgesel değil. Tarafsız... 14 ülkedeki tarihçiler var. 9 ülkede arşiv taranmıştır. Eğer bu belgeselde tarafsızlığa aykırı durum olsaydı Avrupa Time dergisinde dağıtıldığında, Rusya’da dağıtıldığında diasporanın buna çok tepki göstermesi lazımdı” diye konuştu.


Belgeselin okullara gönderilmesinin öyküsü iki yıl öncesine dayanıyor.


Asılsız soykırım iddiaları ile mücadele koordinasyon kurulu 15 Mart 2007’de belgeselin Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmesine karar verdi.


56 bin 388 adet DVD 17 Aralık 2007’de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na teslim edildi. 2008 yazın da okullara dağıtıldı.


Milli Eğitim Bakanlığı son tartışmalarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada belgeselin öğrencilere değil, tarih öğretmenlerine yönelik eğitim materyali olarak okullara gönderildiği; bu zamana kadar DVD’lerin yarısının dağıtıldığı, geri kalanların dağıtımının ise durdurulduğu belirtildi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler