YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahasında tek olan kütüphaneye ilgi artıyor
Sahasında tek olan kütüphaneye ilgi artıyor
21 Haziran 2014 16:06
AK Parti Genel Merkezinde 5 yıl önce açılan kütüphane, parti teşkilatı mensuplarının yanı sıra özellikle akademisyen ve üniversite öğrencilerinin de ilgisini çekiyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2009'da açılışı yapılan ve o dönemde 3 bin 500 adet kaynakla hizmet vermeye başlayan kütüphanede kitap sayısı 17 bine ulaştı.

Alanında uzman AK Parti milletvekillerinden oluşan Kütüphane Kurulu üyelerinin, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimleri, felsefe, sosyoloji, iletişim, tarih ve dil bilimi başta olmak üzere birçok alanda seçtiği kaynaklardan oluşan kütüphane, parti mensuplarının yanı sıra halka da hizmet veriyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 27 Ocak 2009’dan beri hizmet veren kütüphanenin her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başladığına dikkati çekti.

Kütüphanenin devamlı büyüdüğüne işaret eden Erdem, "3 bin 500 eserle hizmete başlayan kütüphanemizde bugün itibarıyla kitap sayısı 17 bine ulaşmış durumda" dedi.

"Sahasında tek"

"Kütüphanemiz, Türkiye'de bir parti binasında olan tek kütüphane, yani sahasında tek" diyen Erdem, "Bize çalışmalarda en çok keyif veren birimlerden bir tanesi de kütüphanemiz. Halka da açık, üniversite öğrencilerine açık parti teşkilatlarına açık. Buradan istifade etme noktasında güzel bir çalışma" diye konuştu.

 Kütüphanenin, sosyal bilimler kütüphanesi olduğuna dikkati çeken Erdem, "Özellikli, moda tabirle 'temalı', bir kütüphane diyebiliriz. Bir kere tarih, ekonomi, felsefe, sosyoloji, uluslararası ilişkiler, güvenlik, din, İslam felsefesi, hukuk, iletişim, eğitim, siyaset ve siyaset bilimini ilgilendiren kitaplar" şeklinde konuştu.

Parti olarak kütüphanenin içeriğini daha da zenginleştirmek için ciddi kaynaklar ayırdıklarını anlatan Erdem, kaynakların sadece yüzde 14’ünün bağış olduğunu, yüzde 86’sının ise satın almayla temin edildiğini kaydetti.

Kitapların yüzde 78'inin yurt içinden, yüzde 22’sinin ise yurt dışından alındığına işaret eden Erdem, yabancı dilde yazılı eserlerin oranının yüzde 24, Türkçe yazılı eserlerin oranının da yüzde 76 olduğunu belirtti.

Erdem, "Yani bizim kütüphanemizde birçok kütüphanede bulunmayan, biraz temalı, özellikli bir kütüphane. Özellikle siyaset bilimi noktasında tercih edilecek önemli başvuru kütüphanelerinden bir tanesi. Bu bakımdan parti mensuplarının yanı sıra üniversitelerden akademisyenler ve öğrencilerimizden de ilgi görüyor" şeklinde konuştu.

Erdem, teknolojiden de yararlanarak kütüphane hizmetlerinin etkinliğini artırmaya çalıştıklarını, AK Parti'nin internet sitesinden kütüphanedeki kitaplara ilişkin katalog taraması yapılabildiğini ve görme engellilere yönelik sesli kaynaklar oluşturduklarını anlattı.

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler