YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rektörden uyarı: Kaos olur
Rektörden uyarı: Kaos olur
03 Ocak 2013 11:21
Gazi Üniversitesi (GÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, rektör belirlemek için üniversitelerde seçim komisyonu oluşturulmasının seçim travmasına ve kaosa neden olacağını ileri sürdü.

Büyükberber, yaptığı açıklamada, YÖK yasa taslağında üniversite konseyine alternatif olarak üniversite seçim meclislerinin oluşturulmasına karar verildiğini, bu meclislerin belirlediği  rektör adaylarının YÖK'e göndereceğini bildirdi.

Üniversite seçim meclislerinin oluşturulması konusunda seçim travması ve kaosun yaşanacağını savunan Büyükberber, çok ciddi kamplaşmaların oluşacağını, en az 5 yıl için her grubun lideri konumunda olan kişilerin ortaya çıkacağını ifade etti.

Büyükberber, ''Söz gelişi profesör temsilcilerinin seçimi için 10 kişi seçilecek. Bu 10 kişi için her grubun lideri pozisyonundaki değişik fakültelerdeki profesörler öncelikle rant, sonra siyaset sonra hamaset için yarışa girecekler. Fakülteler kendi aralarında küçük grup liderleri çıkaracaklar sonra farklı fakültelerdeki benzer rant, siyaset, hamaset liderleri bir araya gelecek bunlar arasında çekişme yaşanacak'' dedi.

Buradan çıkacak kişilerin yapılacak 2-3 seçimde lider konumunda olacağını iddia eden Büyükberber, bunların pazarlıklara gireceğini, hatta birbirine yakın grupların güç dengelerine bakarak pazarlıklarla birleşeceklerini, siyasi partiler gibi koalisyon pazarlıklarının oluşacağını belirtti.

İdari personelde de seçim travmasının iz bırakacağını, sürgünler ve ötekileştirmelerin bu kesimde de yaşanacağını öne süren Prof. Dr. Büyükberber, bunun doçent, yardımcı doçent, doktor, araştırma görevlisi, öğretim elemanı, idari personel ve öğrenciler olarak her katmanda yaşanacağını savundu.


-Öğrencilerin seçim ortamına çekilmesi tehlikeli-


Söz konusu ortamda en tehlikeli durumun öğrencilerin seçim ortamına çekilmesi olduğunu vurgulayan Büyükberber, bunun sonuçlarını hiçbir üniversitenin kaldıramayacağını ifade etti.

Bugünkü sistemde seçimle aktif ilgilenmeyip sadece oy vermeye giden tarafı belli olmayan kişi ve grupların bulunduğunu belirten Süleyman Büyükberber, üniversite seçim meclisinden sonra her birimde hangi cemaat, topluluk, locada kaç kişi olduğunun net olarak anlaşılacağını, muhtemelen herkesin hangi gruba mensup olduğunun belli olacağını kaydetti.

Akademisyenlerin şimdi gidip oy vererek, rektör adayını belirlediklerini anlatan Büyükberber, ''Yine gidip bir oy verecek ve temsilcisini seçecek. Ne farkı var anlamış değilim. İdari personeli, öğrenciyi bu anlamsız seçim trajedisine sokmanın demokrasiyle filan izahı olmaz. Temsilci adıyla 50-80 kişilik bir siyasetçi lider grubu oluşturmanın da kaos, rant dağıtımı, pazarlıkçı sayısını artırmak dışında yararı olacağını düşünmüyorum'' diye konuştu.


-Rektör de atanabilir-


Tüm YÖK yasasının rektör seçimine kilitlenmesini doğru bulmadığını ifade eden Büyükberber, şunları kaydetti:

''Kurumsallaşmış üniversitelerde rektör atama süreci iki şekilde yapılabilir. Birinci yöntem atama. Üniversiteler için seçimler aslında bir travmadır. Birçok üst düzey devlet makamına atamayla yönetici tayin edilirken rektörlerin de atanmasında hiçbir sakınca yok. Rektör adayı olabilme kriterleri taşıyan ve YÖK'e başvuranlar arasından, YÖK'ün seçeceği 3 kişiden birinin Cumhurbaşkanı tarafından atanması son derece uygundur. Yükseköğretimde atamanın mutlaka Cumhurbaşkanlığının uhdesinde olması gereklidir. Bu öğretime verilen önemi ve özerkliği temsil eder. Diğer bir seçenek seçimle yapılması. YÖK, tarafından belirlenen rektör adayı olabilme kriterleri taşıyan adaylar arasından üniversite öğretim üyelerinin yapacağı seçimlerde en yüksek oyu alan 3 aday Cumhurbaşkanı'na bildirilir. Cumhurbaşkanı 3 adaydan birini rektör olarak atar. Kurumsallaşmamış üniversitelerde ise rektör atama ile belirlenebilir.''

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler