YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rektörden başarısızlık tepkisi: Zıkkım yiyin
'Bu durum bir kader değildir'
Rektörden başarısızlık tepkisi: Zıkkım yiyin
14 Temmuz 2009 / 20:04 Güncelleme: 14 Temmuz 2009 / 00:00

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, ÖSS sonuçlarında Ardahan'ın durumunun kader olmadığını belirterek, sonuca topyekun tepki gösterilmesi gerektiğini söyledi. 
 
Korkmaz, konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Ardahan'ın ÖSS'de en son üç il arasında yer almasının utanç verici bir durum olduğunu, söz konusu durumun kendisini derinden üzdüğünü ancak asıl üzen durumun ise durumu adeta kanıksayan toplumun tepkisiz kalması olduğunu ifade etti.


Rektör Korkmaz, şunları söyledi: ''Bu durum bir kader değildir. Onun için bugün yas tutalım dedim. Çünkü insanlar olumsuz durumu kanıksamış, cüzzamlı hastalar gibi kanıksanmış. Burada doğan çocuklar elbette aptal değildir. Ben de bu topraklarda doğdum, bu topraklarda büyüdüm. Bu topraklar çok büyük bilim adamları yetiştirdi. Bu başarısızlık çocukların değil, büyüklerin başarısızlığıdır. Bunu hep beraber çok radikal bir şekilde tartışmalıyız. Eğitimde fırsat eşitliği Ardahan için de geçerli olmalı.''


Bazı şeylerde şok uyarmalar gerektiğini, bu nedenle ÖSS sonucunun bu tabloyu ortaya koyduğu gün siyah kurdele takılması gerektiğini belirten Korkmaz, sonuçların açıklanmasının ardından yaşadığı olayı şöyle anlattı:


''Sonuçlar açıklandığının ertesi günü Ardahanlılar, yani hiç bir şey olmamış gibi beni kuzu yemeye davet etiler. Dedim ki , 'Zıkkım yiyin. Yani kuzu yemeseniz ne olur.' Yani bugün siz yas tutmanız lazım, bugün siyah kurdele takmanız lazım, bugün gazeteler siyah çıkmalıydı. Bu toplum bu insanlar bu kanıksanmış öğretilmiş çaresizliğin farkına varmalı. Bu çocuklar her yıl sonuncu olmuşlar diye aşağılanıyorlar. Bu durum bir kader değildir. Onun için bugün yas tutalım dedim. Bunun altını çizmek istiyorum.'' EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler