YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rektör atamalarını eleştiren CHP'den ilginç bir te
Rektör atamalarını eleştiren CHP'den ilginç bir te
Rektör atamalarını eleştiren CHP'den ilginç bir te
20 Ağustos 2008 / 08:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rektör atamalarını eleştiren CHP'den ilginç bir tepki geldi. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, "üniversitelerde başörtüsüne özgürlük" bildirisine imza atan akademisyenleri cumhuriyetle hesaplaşma içinde olmakla suçladı.


Anadol, bu içtihadı Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında verdiği karara dayandırdı: "Bunu, Anayasa Mahkemesi'ne dayanarak söylüyorum. Mahkeme, AKP'nin Anayasa'nın 2. maddesini ihlal etmek için türban yasasını çıkardığını belirledi. On yüksek mahkeme yargıcı AKP'nin laiklik karşıtı eylemlerin odak noktası olduğunu tescil etti. Bunları neye göre yaptı?.. Türban bildirisine imza atan rektörleri cımbızla seçen bir cumhurbaşkanı nasıl tarafsız olabilir?" Kemal Anadol, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, rektör atamalarını değerlendirdi. Gül'ün yaptığı rektör atamalarında, AK Parti'ye ve türbana yakınlıktan başka hiçbir kriter gözetilmediğini savundu. Atamalarla toplumdaki kutuplaşma ve gerginliğin öznesi olduğunu ileri sürdü. Anadol, "YÖK'ün yeni kurulan 23 üniversite için yaptığı rektör seçimleri, rövanş, öç alma ve siyasi linç hareketinin devamı niteliğindedir. Bu seçimlerde, türbana serbestlik hareketinde imza sahibi öğretim görevlileriyle AKP ile dirsek temasında olan öğretim görevlilerinin rektör adayı olarak belirlendiği görülmektedir." iddiasında bulundu. Anadol, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in tutumunu örnek göstererek, Cumhurbaşkanı Gül'ü haklı çıkarmaya çalışanların mantıklarının yanlış olduğunu savundu. Sezer'in Cumhurbaşkanlığı yeminine ve Yükseköğretim Kanunu'nun ruhuna sadık kalarak, rektörlerin çağdaş, Atatürk devrimleri ile Cumhuriyet'e özde bağlılık noktasında taraf olduğunu belirten Anadol, "Sayın Gül de bu süreçte taraf olmuştur ancak Sayın Gül, Cumhuriyet'le hesaplaşma içinde olanlar, 2. Cumhuriyetçiler, AKP işbirlikçileri noktasında taraf olmuştur. İşte iki cumhurbaşkanı portresi arasındaki fark budur. Abdullah Gül, görevlidir. AKP iktidarının yarım bıraktıklarını tamamlamaya, Türkiye'yi dönüştürmeye kendisini adamış bir görevlidir." ifadesini kullandı.


CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, bu dönem Parlamento'sunun anayasa değişikliği yapamayacağını da iddia etti. Gazetecilerin 3. Ulusal Program taslağında yer alan öngörüyü hatırlatması üzerine Anadol, şöyle konuştu: "AK Parti'nin, laikliğe karşı eylemlerin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi kararıyla tescil edildi. Meclis çoğunluğu onlardan oluşuyor. Onların anayasa değişikliği taleplerine 'evet' demek, tam anlamıyla kediye ciğeri emanet etmektir. Ondan ne geleceğini biz biliyoruz. Ondan sonra Anayasa Mahkemesi üyelerini, Meclis'e, kendilerine seçtirecekler. Onun adı da hukuk reformu olacak. Onların ne istediklerini biliyoruz. Bu dönem Parlamento'su, anayasa değişikliği yapamaz. Özellikle parti kapatma konusunda, diğer konularda... 'Yok, özgürlükleri geliştireceğiz. "Bunların hepsi laf"

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler