YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rehn Türkiye'nin AB karnesini açıkladı
Rehn Türkiye'nin AB karnesini açıkladı
Rehn Türkiye'nin AB karnesini açıkladı
06 Kasım 2007 / 14:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Avrupa Birliği İlerleme Raporu AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn tarafından açıklandı. Rapor dikkatli bir dille ve çok sert olmayan bir üslupla kaleme alındı. Türkiye'nin terörle mücadelesine destek verilmesi dikkat çekti.

Raporda yer alan bir not ise bu notta Yunanistan'ın Ege hava sahası ile ilgili şikayeti yer alıyordu. Yunanistan, Türkiye'nin hava sahasını sık sık ihlal ettiğini öne sürdü.

İŞTE REHN'İN AÇIKLADIĞI TÜRKİYE RAPORU;

- "Din ve ifade özgürlüğü için Türkiye daha çok çaba harcamalı."

- Türkiye sürekli PKK tarafından terör faaliyetlerine maruz kalmaktadır. AB tüm terör faaliyetlerini kınamaktadır. Türkiye'nin kendini ve vatandaşlarını koruma çabasını anlayışla karşılıyoruz. Türkiye'yi uluslararası hukuka uygun davranması için teşvik ediyoruz.

- Türkiye için reform sürecini yeniden canlandırma zamanı gelmiştir. Reformları üst sıralara almaları olumlu. Demokrasi ve bireysel özgürlükler alanında. Ancak dini özgürlükler anlamında erteleme olmamalı.

- Kişilerin düşüncelerini açıkladıkları için yargılanmaları kabul edilemez. Düşünce ve dini özgürlükler açık ve demokratik bir toplumun oluşturulması için çok önemli. Bu nedenle meşhur 301. madde değiştirilmeli. TCK'daki 301 madde ve diğer eşdeğer maddelerin yargı alanında kaldırılması gerekmektedir. Komisyon bu anlamda Türkiye'den ilerleme bekliyor."

- Yeni iki başlıkla müzakere açılabilir. Tüketici, sağlık ve trans Avrupa ağları başlıkları önümüzdeki günlerde başlatılabilir. Türkiye ek protokoldeki yükümlülüklerini yerine getirmediği müddetçe diğer 8 başlık açılmayacaktır.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler