YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Recep İvedik araştırma konusu oldu
Recep İvedik araştırma konusu oldu
25 Mart 2014 16:13
Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağlar Deniz, üniversite öğrenimine yeni başlayan 100 öğrenci üzerinde araştırma yaptı.

Gençlerin Recep İvedik filmiyle kurdukları ilişkiyi ortaya koymaya çalışan Yrd. Doç. Dr. Deniz, yaş ortalaması 19 olan 59’u kız, 41’i erkek öğrenci üzerinde yaptığı çalışmada ilgi çekici sonuçlara ulaştı. Araştırmaya katılan öğrencilerden 26’sı filmi izlemediğini söylerken 70’i ise filme farklı nedenlerle gittiğini belirtti.

Recep İvedik serisinin toplumun bazı kesimleri tarafından sert bir dille eleştirilmesine karşın gişe başarısına devam ettiğini ifade eden Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağlar Deniz, “Filmin özellikle gençler arasında yayılan popülaritesi malum ama bu konuda az sayıda araştırma var. Yaş ortalaması 19 olan, 59’u kız, 41’i erkek öğrenci üzerinde yaptığım çalışmaya göre, öğrencilerin 26’sı parasızlık, filmin saçma ve kalitesiz görülmesi, ana karakterin tavırlarının kaba ve itici bulunması, filmdeki esprilerin zekadan yoksun ve bel altı bulunması, filmin ahlaki değerleri gözetmemesi yüzünden serinin hiçbir filmini izlemediklerini ve izlemeyi düşünmediklerini ifade etti” dedi.

100 Kişiden 70'i izledi

70 öğrencinin arkadaşlarının ısrarı ve onlarla bir aktivitede yer almak için Recep İvedik filmine gittiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Deniz şöyle konuştu:

“70 öğrenci Recep İvedik filminin sosyal medyada görünürlülüğünün yüksek olması, magazinden haber bültenlerine değin filmlerin televizyon ekranlarında geniş yer kaplaması, film içindeki diyaloglarda kullanılan tuhaf şiveli argo dilini komik bulmaları, karaktere hayranlık duymaları, filmin gişe rakamlarının yüksekliğinden dolayı izlediklerini ifade etti. Serinin önceki filmlerini izlemesine rağmen son filmi izlemediklerini ve izlemeyi de düşünmediklerini belirten 3 öğrenci buna sebep olarak esprilerin sıradanlığını ve kendi espri anlayışlarının zaman içinde olgunlaştığını düşündüklerini söyledi. Filmin esprilerini kalitesiz bulan bir öğrenci ise arkadaşlarının baskıları sonucu filmi yine izlemek zorunda kalacağını söyledi.”

İletişim araçlarının önemi

Gençlerin kolay tüketilebilen, anlamak için üzerinde fazla düşünmelerine gerek olmayan kültür ürünlerini tüketmeye meyilli olduklarına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çağlar Deniz, “Adeta sabun köpüğü ağırlığındaki bu tüketim nesnelerinin, televizyon programları, reklamlar ve sosyal medya yoluyla gençler arasında trend haline gelmesi, günümüz üniversite gençliğinin gündelik hayatında kitle iletişim araçlarının ne denli önemli bir role sahip olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler