YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel'in yurt oyunu deşifre oldu
Paralel'in yurt oyunu deşifre oldu
13 Mart 2015 03:52
112 bin kişinin başvurmasına rağmen yurt kaydını gerçekleştirmemesinin arkasından paralel yapı çıktı. Bakan Kılıç: "Paralelin hükümeti zora düşürme planını önceden aldığımız tedbirlerle boşa çıkardık" dedi.

Paralel yapının öğrenci yurtları konusunda hükümeti zora düşürme planı, alınan tedbirlerle boşa çıkarıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 112 bin öğrencinin yurda başvurmasına rağmen kayıt yaptırmamasının organize bir hareket olduğu düşüncesini beraberinde getirdiğini söyledi.

Kılıç, "Yurt olmayan yerde yurt başvurusu yapmak da çok ilginç. Bunu paralel yapının yaptığını düşünüyorum" dedi.

112 bin kişi kayıt yapmadı

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kılıç, 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 232 bin öğrencinin, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı öğrenci yurtlarında kesin kayıt hakkı kazandığını, ancak bu öğrencilerden 112 bin kişinin kayıt yaptırmadığını söyledi. Başvurusu kabul edildiği halde kayıt yaptırmayan öğrenci sayısının çok yüksek olduğuna dikkat çeken Kılıç, ortaya çıkan tablonun şüphe uyandıran olağan dışı bir durum olduğunu söyledi. Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

Organize bir girişim

"Başvurusu kabul edilen öğrencilerden 112 bin kişinin kayıt yaptırmaması ve yurt bulunmayan yerlere yönelik yoğun talep, organize bir hareket gibi görünüyor. Yurt ihtiyacı olan bir öğrenci, kayıt hakkı kazandıktan sonra bu hakkından neden vazgeçsin. Veya yurt bulunmayan bölgeler için neden başvuru yapılsın. Bütün bunların, paralel yapı merkezli organize bir girişim olduğunu düşünüyorum."

Bu konu bitmiştir

Gazetecilerin Hakan Fidan'ın bir kez daha MİT'e gelip gitmesi konusundaki düşünceleri sorulan Kılıç, "Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın bu konudaki açıklamaları belli. Fidan, tekrar MİT Müsteşarlığı'na atanmıştır. Bence bu konu bitmiştir" yorumunda bulundu. Hakan Fidan'ın siyasi kimliğinin deşifre olması konusunda yapılan eleştirilere de cevap veren Kılıç, "Tarafsızlığına neden gölge düşürsün? Memur anlamında görevinden seçim için istifa eden birçok kişi daha sonra adaylıkları olmazsa görevlerine geri dönüyorlar" açıklamasını yaptı.

Demek ki sorun yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında bir sorun olmadığını aktaran Kılıç, "Bu ortamı bozmak isteyenlerin kullandığı bir şey sanırım. Ama görüyoruz ki gayet memnun bir şekilde yönetime devam ediliyor. Demek ki sorun yok" ifadesini kullandı.

 

AKŞAM

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler