YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öyle bir korunuyor ki... MİT de devreye girdi
Paralel Yapı'nın KPSS sorularını sızdırdığı iddiasının ardından bu defa tedbirler had safhada. MİT korumasındaki matbaada adeta sıkıyönetim ilan edilmiş.
Öyle bir korunuyor ki... MİT de devreye girdi
19 Eylül 2014 / 11:27 Güncelleme: 19 Eylül 2014 / 11:41

Gelecek hafta sonu Kamu Personeli Seçme Sınavı var. Ancak bu defaki sınav diğerlerinden çok farklı. Çünkü bu, 17 Aralık sürecinden sonra ortaöğretim ve önlisans düzeyindeki ilk sınav.  

Türkiye Gazetesi'nden Ercan Gürses'in haberi;

Böylesi kritik bir sınav öncesinde çok ciddi bazı bilgiler edindik.. Biliyorsunuz Paralel Yapı iddiasının temelinde KPSS sorularının sızdırılması da var. Hükümet bu tuzağa düşmek istemiyor. Bu nedenle olağanüstü hal ilan edildiğini öğrendik. Tedbirler çok sıkı.

Önceki yıllardan farklı olarak bu defa işin içinde Milli İstihbarat Teşkilatı da var. KPSS sorularının basılmakta olduğu Ankara Meteksan'daki matbaada sıkıyönetim ilan edilmiş. Giriş çıkışlar üç haftadır durdurulmuş. Görevliler zorunlu olarak hapsedilmiş.

Milli İstihbarat Teşkilatı da devrede

Polis ve Jandarma dışında Milli İstihbarat Teşkilatı da bütün düzeni kontrol ediyor. Cep telefonu zaten yasak. Sabit telefon da yok. Kağıt kalem taşımak, içeri sokmak yasak. Saat bile yasak. Özel dedektör ve körleştiriciler devrede. 

Aşçısından, işçisine kadar herkes yeniden araştırılmış. Bazı personel ile yollar ayrılmış önceden. Bir aylık dondurulmuş erzak içerde depolanmış. Önlemler öyle sıkı ki... Anlatılanlar karşısında hayretler içinde kalırsınız.

Söz gelimi geçtiğimiz günlerde bir görevlinin babası vefat etmiş. O görevliye özel izin verilirken, iki Mit mensubu da dışarıda kendisine eşlik etmiş. Tabi izin verilince ne beklersiniz? Cenazeye başından sonuna katılmasını değil mi? Hayır öyle olmamış. Babasını kaybeden bu görevli cenazeyi uzaktan, yani karşı kaldırımdan takip edip tekrar merkeze getirilmiş. Yani KPSS öncesinde herşey bu kadar sıkı tutuluyor.

ÖSYM'de de durum aynı

Soruları hazırlayan ÖSYM'de de durum aynı. Soru havuzundan seçim yapan görevliler de aileleri ve dış dünya ile ilişkiyi kesmiş durumdalar. Bakalım sınav sonrası neler olacak? Umarım günün birinde yetkililer geçmiş yıllarda bu tarz iddiaların dayandığı temeli de bize açıklar. Ve kamuoyu tam aydınlanır.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler