YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYS LYS tercih kılavuzu yayınlandı mı? 2016 bölümler ve kontenjanları indir
ÖSYS LYS tercih kılavuzu yayınlandı mı? 2016 bölümler ve kontenjanları indir
19 Temmuz 2016 09:06
LYS sınav sonucunun ardından LYS tercihi önem kazandı. ÖSYS her sene LYS tercihleri için kılavuz yayınlıyor. 2016 LYS kılavuzu yayınlandı mı? 2016'da hangi bölümlerde kontenjanlar var? 2016 bölümler ve kontenjanları indirebilirsiniz.

 ÖSYM, Üniversite tercih kılavuzunu adayların erişimine llys sonuçları açıklanmadan önce açtı. Haziran ayı içerisinde gerçekleşen LYS sınavından sonra öğrenciler tercih kılavuzunun açıklanacağı tarihi beklemeye başladılar. Peki, 2016 tercih kilavuzu yayınlandı mı? diye merak edenler ÖSYM'nin sitesine girerek tercikh kılavuzuna ulaşabilir.

 2016 LYS sınavlarının tüm oturumları geçtiğimiz haftalarda 5 oturum şeklinde gerçekleşti. Sınav sorularının sınav bitiminden sonra açıklanmasından sonra öğrenciler tahmini puanlarına göre hangi üniversiteyi tercih edebileceklerini merak etmeye başladılar. Kısa süre önce yayımlanan ÖSYS Tercih Kılavuzu öğrencilerin bu alandaki eksiğini giderdi. tercih kılavuzu nasıl indirilecek? ve ÖSYS 2016 tercih kılavuzuna nereden erişilecek? ÖSYM’nin kısa bir süre önce yayımladığı kılavuzu indirme linkinden indirilebilecek. Üniversite tercihinde kullanılacak olan Üniversite puanları ve kontenjanları ve Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak?

ÖSYS 2016 TERCİH KILAVUZU KİTAPÇIĞI ADAYLARIN ERİŞİMİNE AÇILDI

ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde ÖSYS 2016 tercih kılavuzu erişime açıldı. Geçtiğimiz ay LYS sınavları yapılmasından sonra adaylar için üniversiteye tek adım olan tercih dönemi kaldı. Üniversite bölümlerinin puanları, üniversite bölümlerinin kontenjanları ile ilgili detaylı bilginin yer aldığı 2016 tercih kılavuzuna haberin devamında bulunan linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Peki, Üniversitelere tercihleri ne zaman yapılacak? ÖSYM Sınav takvimine göre, 2016 LYS tercihleri 26 Temmuz 2016 – 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacak. Üniversite adayları üniversite bölüm puanları ve kontenjanlarını aşağıdaki linkteki kılavuz üzerinden kontrol edebilir.

ÖSYM - ÖSYS 2016 TERCİH KILAVUZU için tıklayın!

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için tıklayın!

Lisans programlarına yerleştirilmeyi bekleyen öğrencilerin ter döktüğü LYS sınavı yapıldı, öğrenciler sorumlu oldukları derslere göre farklı oturumlara girdiler. 25-26 Haziran tarihinde yapılan LYS oturumlarının soru ve cevapları açıklandı. Sınav sonuçları açıklanana kadar sınav başarı durumları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler soru ve cevaplar üzerinden kendini kontrol edebilecek. ÖSYM LYS soru ve cevaplarını aşağıdaki, LYS soru ve cevapları yazısına tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

2016 SINAVSIZ GEÇİŞ TERCİH KILAVUZU  - ÜNİVERSİTEYE SINAVSIZ GEÇİŞ HANGİ PUANA GÖRE YAPILIR

Tercih kılavuzunun açıklanmasından  sonra sınavsız geçişte hangi puana bakılır?  Birçok öğrenci tarafından merak ediliyor. 2016 ÖSYM Sınavsız Geçişin olacak mı? ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene de sınavsız geçiş olacak fakat aşağıdaki özellikleri kapsayacak.

ÜNİVERSİTEYE SINAVSIZ GEÇİŞ ŞARTLARI

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarının kendi mesleki ve teknik eğitim bölgesi içerisinde bulunan meslek yüksekokuluna sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. 2016 LYS YGS Sınav Sonuçlarının Açıklanmasının ardından ÖSYM 2016 tercih süreci de başlamış olacak.Peki, 2016 ÖSYM Sınavsız Geçiş tercihleri ne Zaman Başlayacak? 2016 ÖSYM Sınavsız Geçiş Tercihleri de 2016 YGS LYS tercihleri ile birlikte alınacak.Yani farklı zaman dilimi söz konusu olmayacak.

TÜM TERCİHLER AYNI ZAMANDA YAPILACAK

ÖSYM Sınavsız Geçiş Tercihleri ne zaman Yapılacak?

ÖSYM Tercihleri Temmuz 2016 tarihleri arasında alınmaya başlanacak. ÖSYM 2016 Sınavsız Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılacak? Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, isteklerine göre bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, ilk olarak da kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içerisinde bulunan, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilecektir. Türkiye ve KKTC dışında bulunan bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

ÖSYS'DEN DUYURU

2016-ÖSYS tercih işlemleri, 26 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak ve 2 Ağustos 2016 tarihinde sona erecektir. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır. Adayların tercih işlemi için 18 Temmuz 2016 tarihinde ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları ve bu tarihler arasında ÖSYM'nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Adaylar tercihlerini, 26 Temmuz - 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'ninhttps://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır.Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Adayların tercihlerinin ÖSYM'ye ulaştığından emin olmaları için ekranda "2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir." ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.trinternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalıdır.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. "Tercih Süresi" tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Tercih işlemleri, 2 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümü (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

Adaylara saygıyla duyurulur.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler