YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM'den üniversite adaylarına uyarı
ÖSYM'den üniversite adaylarına uyarı
10 Temmuz 2014 13:58
ÖSYM Başkanlığından, ÖSYS tercihi yapacak adaylara tercih desteği verdiği ifade edilen bazı internet sitelerine ilişkin açıklama yapıldı.

2014-ÖSYS tercih seçiminde "tercih robotu" adı altında tercih destek hizmeti verdiğini iddia eden bazı internet sitelerinin, adayların TC kimlik numaraları ve ÖSYM şifrelerini almak suretiyle güvenlik ve gizliliğini tehdit edecek girişimlerde bulunabilecekleri uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, "Adayların bu sitelerde yaptıkları paylaşımlar,tüm kimlik bilgilerinin bu türden sitelerin eline geçmesine izin vermekte ve her türlü potansiyel kötü kullanıma imkan sağlamaktadır" denildi.

Açıklamada, üniversite adaylarına tercihlerini belirlerken ÖSYM'nin resmi internet sitesini kullanmaları önerilerek, şunlar kaydedildi:

"Adayların tercihlerinde, 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/Tercih/2014-OSYSKONTKILAVUZU07072014.pdf) ve tercih desteği için de ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan https://rehberlik.osym.gov.tr/GenelArama.aspx hizmetini kullanmaları önerilmektedir.

Adayların kendilerine özel, kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını hiç kimseyle paylaşılmaması gereken ÖSYM aday işlemleri şifresini bu tarz siteler ile kesinlikle paylaşmaması gerektiği, bundan doğacak mağduriyetlere adayın kendisinin katlanmak zorunda kalacağı, adaylara ve Kamuoyuna önemle duyurulur."

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler