YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM'den ÖABT açıklaması
ÖSYM'den ÖABT açıklaması
10 Aralık 2012 11:46
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), bazı basın kuruluşlarında Öğretmen Alan Sınavı'yla ilgili görülen tartışmalara ışık tutmak amacıyla duyuru yaptı.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) öğretmen istihdamının, KPSS Eğitim Bilimleri Testi'nin neticelerine göre gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Bakanlığın talebi üzerine, MEB, ÖSYM ve Devlet Personel Başkanlığı arasında,''Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'' kapsamında bir protokol imzalandığı belirtilen açıklamada, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında öğretmenlerin atanabilmesi için KPSS Eğitim Bilimleri Testinin sonuçlarına ek olarak öğretmenlerin alan bilgilerinin de ölçülmesi amacıyla Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sonuçlarının da dikkate alınarak atamaların gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu kapsamda, 2013 yılında Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarında ÖABT yapılmasına karar verilmiştir. ÖABT, 13 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Sınav ve başvuru koşulları ile ilgili bilgiler KPSS Kılavuzunda adayların bilgisine sunulacak ve ayrı bir kılavuz yayınlanmayacaktır.

ÖABT'de adaylara kendi alanları ile ilgili 50 soru sorulacaktır. ÖABT'ye katılan adayların KPSSP10 puanı yanında KPSSP121 puanı da hesaplanacaktır. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecektir. Merkezimiz tarafından belirlenen alanlarda testlerin oluşturulması ve yürütülmesi için hazırlıklar başlatılmıştır.''

AA
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler