YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM'den flaş açıklama
ÖSYM'den flaş açıklama
07 Eylül 2010 11:12
ÖSYM: YGS sorularının sızdırıldığına dair bulguya rastlanmadı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 11 Nisan 2010 tarihinde yapılan ve üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) kopya çekildiği için iptal edileceği iddialarıyla ilgili olarak, ''Şu anda YGS'nin iptal edilmesini gerektirecek, sınavın iptal edilmesiyle ilgili uzaktan yakından hiçbir bulgu yok'' dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ''YGS'de kopya çektiği iddia edilen 108 kişiye ait bilgi Başkanlığımıza gelmemiştir. Biz de yeni öğreniyoruz. Eskişehir Emniyet Müdürlüğünden 11 Haziranda elimize ulaşan 7 Haziran tarihli bir yazı var. O yazıda da 28 kişinin adı geçiyor. Bu adaylardan 18'i sınava girmemiş. Sınava girenlerde de iddia edildiği gibi matematik sınavında kopya çekildiğine ilişkin bulguya rastlamadık'' dedi.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, 10-11 Temmuz'da yapılan KPSS'de kopya ve soru sızdırma iddialarıyla ilgili yapılan incelemelerin ve çalışmaların yoğun olarak sürdürüldüğü belirtildi.

İncelemeler sürdüğü ve bilgiler netleştirilmeye çalışıldığı için ÖSYM tarafından bu süre zarfında yanlış anlaşılmaya fırsat verecek açıklamaların yapılmamasına özen gösterildiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

''Bazı illerin emniyet müdürlüklerinin 11 Nisan 2010 tarihinde yapılan YGS sırasında kopya çekerken yakalanan ve organize olarak bu suça katıldığı tespit edilen adaylara yönelik sürdürdükleri çalışmalarla ilgili Merkezimizden istediği tüm bilgiler verilmekte ve gereği yapılmaktadır. Bu sınavda soruların sınav öncesinde sızdığına dair hiçbir bulgu yoktur.''

YENİ SINAV TAKVİMİ HAZIRLANACAK

ÖSYM, KPSS ile ilgili iddialar üzerine ertelenen 12 sınavın sorularının yeniden hazırlanması söz konusu olduğundan, sınavların daha önce duyurulan tarihlerde yapılmayacağını belirterek, ''Ertelenen bu sınavlar 2010 yılı içinde gerçekleştirilecek olup, yeni sınav takvimi yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır'' açıklamasında bulundu.

ÖSYM'den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili iddialar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Merkezimiz Test Hazırlama Birimi'nde yer alan ana bilgisayar makineleri ile diğer makinelerin imajları incelemek üzere alındığından, 2010 yılının sonuna kadar yapılması planlanan 12 sınavın sorularının gizliliği kalmamıştır.

Bu sınavların sorularının yeniden hazırlanması söz konusu olduğundan sınavlar daha önce duyurulan tarihte yapılmayacaktır. Ertelenen bu sınavlar 2010 yılı içinde gerçekleştirilecek olup, yeni sınav takvimi yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.'' (A.A.)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler