YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM YGS başvuru 2016 puanlar değişti dikkat!
ÖSYM YGS başvuru 2016 puanlar değişti dikkat!
07 Ocak 2016 08:45
ÖSYM YGS başvuru 2016 süreci başladı. 2016 YGS başvuru yapmak isteyen adaylar dikkat! YGS baraj puanları yükseldi. ÖSYM YGS başvuru 2016 uyarıları ÖSYS kılavuzunda.

YGS 2016 başvuruları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ais.osym.gov.tr'den, ÖSYM Sınav Merkez Merkezleri'nden ve okul müdürlüklerinden yapılıyor.

ÖSYM YGS başvuru 2016 öncesi kritik bir de açıklama yaptı. 2016 YGS baraj puanı 140'dan 150'ye yükseltildi. YGS başvuru yapan adaylar için yeni baraj puanın detaşlarını ve YGS başvuru yapma sırasında dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

YGS 2016 BAŞVURULARI BARAJ PUAN KAÇ, KAÇ NET GEREKLİ?

Her yıl yaklaşık 2 milyon adayın girmek için yarıştığı YGS’de baraj yükseltildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YGS barajını 140’tan 150’ye çıkardı. Buna göre önceki yıllarda 16 net yapan barajı aşarken artık 20 net yapan ikinci aşamaya girmeyi hak edecek.

24 Aralık’ta yapılan Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) uygulanan 140 baraj puanının 150’ye çıkartılması kararı alındı. Bu karar 2016-ÖSYS’de uygulanmaya başlanacak.

YGS BAŞVURULARI 2016 SON GÜN NE ZAMAN?

2016 YGS başvuruları başladı. YGS başvuruları 20 Ocak 2016 Çarşamba gününe kadar sürecek. YGS ise 13 Mart 2016'da yapılacak.

ÖSYM'nin internet sitesinde, sınava girecek adayları başvuru, sınav öncesi, anında ve sonrasında yapacakları konusunda bilgilendirmek için "2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu" yayınlandı.

ÖSYM YGS BAŞVURU 2016 NEREDEN NASIL YAPILIR?

Bir ortaöğretim kurumunda örgün eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylar, başvurularını kendi okullarında yapabilecek. Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar ise okul müdürü tarafından ÖSYM'nin belirlediği başvuru merkezine yönlendirilecek.

Açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan ya da var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinde yapacak. Adayların, daha sonra sınav ücretini yatırarak başvuru sürecini tamamlamaları gerekiyor.

Sınav ücreti, kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile başvuru süresi içerisinde yatırılacak. Başvuru sırasında her adaya şifre verilecek. Bu şifre adayın kendisine özgü olacak. Adayın, başvuru bittikten sonra Aday İşlemleri Sistemine (https:// ais.osym.gov.tr) girerek bu şifreyi sadece kendisinin bildiği ve başkası ile paylaşmayacağı bir şifre ile değiştirmesi gerekiyor.

YGS SONUÇLARI 2016

ÖSYM'nin açıkladığı sınav takvimine göre YGS, 13 Mart'ta yapılacak. ÖSYM bu yıl adaylar için bir yenilik yaparak, sınav sonuçlarını açıklama takvimini de belirledi. Buna göre, YGS sonuçları, 25 Mart 2016'da açıklanacak.

YÖK, ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan YGS'de uygulanan 140 baraj puanının 150'ye çıkartılması kararı aldı. Yeni uygulama ile 2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacak.
Üniversite adayları YGS başvurusu nasıl yapılır? YGS başvuru formu nasıl doldurulur? sorularının yanıtlarını merak ediyor. Üniversite adayları için YGS başvurusunun detaylarını ve önemli adımlarını derledik.

YGS 2016 başvurularına ilişkin tüm detaylar 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi-ÖSYS Kılavuzu'nda açıklandı.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler