YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM sonuçları artık cepte
ÖSYM sonuçları artık cepte
03 Kasım 2015 09:34
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, "ÖSYM Mobil" uygulaması ile adayların sınav sonuçlarına mobil cihazlardan kolaylıkla ulaşabileceklerini bildirdi.

Ömer Demir, yaptığı açıklamada, ÖSYM olarak her türlü teknolojik  gelişmenin sınav uygulamalarına başarılı bir şekilde entegre edilmesinin en yeni  örneklerinden biri olan "2016 ÖSYM Sonuç Açıklama Takvimi"ni açıkladıklarını  hatırlattı.

 
ÖSYM Başkanlığı olarak dijital bir yeniliğe daha imza atarak, "ÖSYM  Mobil" adlı uygulamayı Android Market ve App Store'da hazırladıklarını belirten  Demir, yeni uygulamayla adayların sınav sonuçlarına mobil cihazlarından  kolaylıkla ulaşabileceklerini ifade etti.
 
 Ömer Demir, yeni uygulamaya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
 
  "Mobil uygulamalar artık günümüzün önemli parçalarından biri haline  geldi. Akıllı telefonların yoğun bir biçimde kullanılmasıyla, cep telefonu  özellikle yeni nesil adaylar için vazgeçilmez bir aksesuar olmuştur. Neredeyse  tüm genç adaylar telefonlarını, 24 saat açık tutuyor ve gittikleri hiçbir yerde  yanlarından ayırmıyorlar. Bunu takiben, gençlerin mobil uygulamalara olan  talepleri de giderek artmaktadır. Bu itibarla, adaylarımızın ilk aşamada  sınavlarına cep telefonlarından kolaylıkla erişebilmelerine imkan sağlayabilme  yönünde ÖSYM Mobil uygulamasını geliştirdik."
 
Başkan Demir, "ÖSYM Mobil" uygulaması ile adaylara ilk etapta "Mobil  Sınav Sonuçları" hizmeti vereceklerini ancak zaman içerisinde uygulamaya diğer  hizmetlerin de dahil edileceğini kaydederek, "Uygulama, kullanım yönünden son  derece basittir ve temel faydayı kolaylıkla sunabilmektedir. Mobil uygulama ile  adaylarımız programı indirip bir kez güncelleme yaptıktan sonra, sonuçlar  otomatik olarak cihazlarına bildirim olarak gelecek" bilgisini verdi.
 
Sistem nasıl işleyecek?
 
Üç ekrandan oluşan uygulamada, adaylar, TC kimlik, YU numarası (KKTC  Uyruklu, Yabancı Uyruklu veya Uyruksuz aday numaraları) ve Aday İşlemleri  Sistemi'nde (AİS) tanımlı şifreleri ile sisteme giriş yapabilecekler.
 
Sisteme giriş yapıldıktan sonra, "sınav liste" ekranında, AİS'te sonuç  bilgisi bulunan adaya ait tüm sınavlar, sonuç açıklama tarihine bakılarak  listelenecek.
 
Adaylar aynı zamanda "sınav liste" ekranından güncelleme butonunu  kullanarak AİS'ten sınav listesini güncelleyebilecek. Sınav sonuç ekranından da  adaylar sınav sonuç bilgilerine ulaşabilecek.
 
 Sonucu açıklanan yeni bir sınav olduğu takdirde, adayların sınav  sonuçları, "ÖSYM Mobil" uygulamasını kurdukları ve sisteme giriş yaptıkları tüm  cihazlara otomatik bildirim olarak yollanacak. Bu bildirim ile aday, ilgili sınav  ve yerleştirme sonucunu görüntüleyebilecek.
 
 Uygulamanın ilk versiyonu "Mobil Sonuç" uygulaması olacak, sonraki  versiyonlarda ise "Duyurular" ve "Bilgi Güncellemesi" imkanı sağlanacak. İlk  uygulama başlatıldığında adaylar, sistemde var olan sınav sonuçlarını toplu  olarak görebilecekler ve ilk gelen sınav ve yerleştirme sonuçlarını bu  uygulamadan alabilecekler.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler