YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSYM, adayları kamerayla takip edecek!
ÖSYM, adayları kamerayla takip edecek!
16 Mart 2013 12:54
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavlarda güvenliği sağlamak için son yıllarda artırdığı önlemlerine ''dijital saat'' görünümlü kameraları da ekleyecek.

 

ÖSYM, ''adil ve güvenli bir sınav sistemi'' oluşturmak için aldığı önlemlere ekleyeceği kameralı güvenlik sistemiyle sınav salonlarında yaşananları kayıt altına alacak.
 
Sınav kurallarının ihlal edilmesini engellemek amacıyla geçen yıl başlatılan projeyle rastgele seçilen 28 bin 600 salona kamera yerleştirildi. ÖSYM, dijital saat görünümlü kameraları ilk kez 24 Mart'ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) kullanacak.
 
Sadece sınav esnasında kayıt yapacak kameraların görüntüleri, sınavın ardından ÖSYM'de oluşturulan komisyonca tek tek izlenecek. Kural ihlali yaptığı tespit edilenler ÖSYM Yönetim Kurulu'na sunulacak. Kurallara uymadığı kanaatine varılan adayların sınavları geçersiz sayılacak.
 
 
Adaylara salonda kamera olduğu bildirilecek
 
 
Görüntülü tedbire ilişkin adaylara önceden bilgi verilecek. Dağıtılan soru kitapçıklarında ''Bulunduğunuz salon kamerayla izlenmektedir'' uyarısı yer alacak. Uygulama 2013 yılında artırılarak devam edecek.
 
Adayların sınav boyunca uyması gereken kurallar ÖSYM'nin hazırladığı kamu spotlarıyla hatırlatıldı ve sınav salonlarının kamerayla takip edildiği bu spotlarda da belirtildi.
 
 
AA
 
13:05
 // Kenan Akkuş
OSYM sadece adayları takip etmekle kalmasın. Tercih yapan adayların atanmasında çok büyük adaletsizlikler oluyor. Forumlarda takip ettiğim sonuçlara göre, 60 puan alan atanırken 79 puan alan atanımıyor. Hatta, 50 puanla atanan var iken 85 puan alan adaylar atanamıyor. Siz, önce bu skandala bir çözüm bulun....
16 Mart 2013 13:05
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler