YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSS'de fizik sorularının bazıları hatalı iddiası
"ÖSYM soruları incelesin ve iptal etsin"
ÖSS'de fizik sorularının bazıları hatalı iddiası
14 Haziran 2009 / 18:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Uğur Dershaneleri Eğitim Öğretim Koordinatörü Alparslan Alemdar, ÖSS 2009'da hatalı fizik soruları olduğunu ileri sürdü.


Alemdar, bu soruların öğrencilerin sınav başarısını olumsuz etkilediğini, soruları ÖSYM'nin incelemesi ve iptal etmesi gerektiğini belirtti.


Alemdar, yaptığı yazılı açıklamada, ÖSS'yi değerlendirerek, sınavda fizik sorularının genel olarak ortalamanın üzerinde olduğunu ve sınavı zorlaştıran hatalı bazı soruların bulunduğunu iddia etti.


Fizikte, Bölüm-II momentum sorusunun akademik olarak yanlış bir soru olduğunu belirten Alemdar, ''Serbest düşme yapan bir cisim bir süre düştükten sonra bir patlama ile parçalara ayrılıyorsa, parçalardan en azından birinin aşağı doğru bir hız bileşeni olması gerekmektedir. Bu bileşenin olmaması momentumun korunumu yasasına uymadığından soru yanlıştır'' ifadesini kullandı.


Alemdar, Bölüm-II elektrostatik sorusuna ilişkin de ''Sığaları farklı iki elektroskobun yüklerine yaprak açıklıklarının yorumlanabilmesi için daha fazla bilgiye ve koşula ihtiyaç vardır. Bu durumda sorunun cevabı hem A hem de B olabilir'' görüşünü savundu.


Bölüm-II yay dalgaları sorusuna yönelik de Alemdar, ''Sorunun koşulları soru cümlesi içine gizlenmiş durumdadır. Soru doğru, fakat ölçmek istediği durumdan daha çok dikkat ölçen bir soru olmuş, özensiz hazırlandığını söyleyebiliriz'' görüşüne yer verdi.


Alparslan Alemdar, ''Bu sorular, öğrencilerin sınav başarısını olumsuz etkilemiştir. Bu soruları ÖSYM'nin incelemesi ve iptal etmesi gerekmektedir'' görüşünü dile getirdi.


AA


Yaklaşık 1,5 milyon öğrenci ÖSS'de YARIŞTI

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler