YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSS yarın açıklanıyor; puanlar bu yıl DÜŞECEK
12 net yapan barajı aşacak
ÖSS yarın açıklanıyor; puanlar bu yıl DÜŞECEK
11 Temmuz 2009 / 10:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ÖSS sonuçları yarın açıklanıyor. Bu yıl kontenjanın arttırılması ve soruların zor olması nedeniyle taban puan düşürüldü. Böylece 100 bin öğrenciye kadar üniversite kapısı açıldı.2009 ÖSS ve YDS sonuçları yarın saat 10.30'dan itibaren açıklanacak. Adaylar, sonuçları http://oss.osym.gov.tr ve http://oss2009.osym.gov.tr internet adreslerinden öğrenebilecekler. Prof. Dr. Ünal Yarımağan kontenjanlar boş kalmaması için taban puanı düşürdüklerini ifade etti. Buna göre 100 bin öğrenciye daha üniversite kapısı açılacak. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu yıl yapılan ÖSS'ye yönelik olarak, 'Öğrenci sayısındaki azalma, kontenjanlardaki artış ve bazı testlerdeki soruların güçlüğü dikkate alınarak bu yılki sınavda 165 taban puanını yüzde 20 ortalama net başarıya, 145 taban puanını da yüzde 10 ortalama net başarıya eşleştiren bir düzenleme yapılması kararı alınmıştır' denildi.


KONTENJAN BU YIL ARTTIRILDI


Bu kararın kaç adayın barajı geçmesine imkan sağladığı yönündeki soru üzerine Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan şöyle konuştu: “Öss'ye başvuran öğrenci sayısı geçen yıla göre 195 bin, sınava giren öğrenci sayısı 180 bin azaldı. Örgün öğretimdeki kontenjanlar da 90 bin civarında arttı. Bunun yanı sıra birkaç testte de sorular biraz zor olmuş. Bütün bunlar bir araya geldiğinde kontenjanlarda çok boşluk kalbilirdi. Bu nedenle böyle bir karara gerek duyuldu.”


12 net yapan barajı aşacak


ÖSS'ye giren öğrencileri yakından ilgilendiren düzenlemeye göre yüksekokullara başvuru için gerekli olan 145 taban puan ile fakülteleri tercih edebilmek için gerekli olan 165 barajı, geçen yıldan daha az netle geçilebilecek. Değişiklikte; bu yılki sınavda 165 puan yüzde 20 ortalama net başarıya, 145 ise yüzde 10 ortalama net başarıya endekslendi. Böylece145 almak için ise 12 net soru yeterli olacak.Lisansta ile 36 net soru cevaplandıran kişi lisans programlarından tercih yapabilecek.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler