YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÖSS, 15 Haziran'da gerçekleşecek
ÖSS, 15 Haziran'da gerçekleşecek
ÖSS, 15 Haziran'da gerçekleşecek
11 Haziran 2008 / 08:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Trabzon'da oturan öğrencinin Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) giriş belgesini başka bir zarfın içerisinde Tunceli'ye gönderdi.


Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde oturan Erhan Çene, kendi zarfından çıkan Sedat Özzengin'e ait belgeyi Trabzon'a göndererek adayın mağdur olmasını engelledi.


Bu yıl yaklaşık 1 milyon 643 bin öğrencinin üniversiteli olmak için ter dökeceği 2008-ÖSS, 15 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Öğrenciler, sınav için son hazırlıklarını yaparken ÖSYM de 'Sınav Giriş ve Kimlik Belgesi'ni adaylara göndermeyi sürdürüyor. Ancak süreçte ciddi sorunlar yaşanıyor. Bazı öğrencilere tercih etmedikleri illerde sınava gireceğini bildiren ÖSYM, bazı adayların ise sınav giriş belgelerini başka adreslere ve kentlere postaladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Matematik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Sedat Özzengin'in 'Sınav Giriş ve Kimlik Belgesi' başvuru formunda verdiği Trabzon'daki adresine değil, formda yer almayan Tunceli'nin Çemişgezek ilçesine gönderildi. Özzengin'in belgesi Çemişgezek'te Erhan Çene'nin zarfından çıktı. Zarfı açınca kendi belgesinin yanında Özzengin'e ait sınav giriş belgesini gören Çene, belgeyi APS ile üzerinde yazılı olan Trabzon'daki adrese postaladı. Duyarlı öğrenci, zarfın içerisine de şu notu yazdı: "Ben Erhan Çene, Tunceli Çemişgezek ilçesinde ikamet ediyorum. Kardeş senin bu belgen, benim belgemin içerisine sıkışmış ve bana gelmiş. Yani yanlışlık olmuş. Ben insanlığıma düşeni yaparak sana gönderdim. Sana ulaştığında aldığına dair beni ararsan iyi olur. Ben üzerime düşen sorumluluktan kurtulmuş olurum."


Arkadaşlarının belgelerinin gelmesine rağmen kendi belgesinin geciktiğini söyleyen Sedat Özzengin, ÖSYM'den beklediği postanın Tunceli'den gelmesine şaşırmış. Tunceli'den gelen APS'ye ilk önce şaşırdığını belirten Özzengin, "Çünkü orada hiçbir tanıdığım yoktu. Merakla zarfı açtığımda içerisinden ÖSS giriş belgemin çıkması beni şaşırttı. ÖSYM benim belgemi Tunceli'deki bir öğrencinin zarfının içerisinde onun belgesiyle birlikte postalamış. O arkadaş da sağ olsun duyarlı davranmış ve benim adresime APS ile gönderdi." dedi.


Belgesinin eline ulaşmaması durumunda sınava girememe tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini anlatan Özzengin, şunları söyledi: "Öğrenciler yılların emeğinin karşılığını birkaç saat içerisinde almaya çalışıyor. Yıl boyunca birçok şeyden fedakârlık yapıyor. Belgem bana ulaşmasa sınava giremeyecektim. Ya da yeniden giriş belgesi almak için sınav öncesi ciddi bir sıkıntı yaşayacaktım." dedi. Tunceli'deki öğrenciye de teşekkür eden Özzengin, gösterdiği duyarlılığı hiç unutmayacağını sözlerine ekledi. ZAMAN

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler