YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Osmanlı'nın kalbi burada atıyor
Yaklaşık 100 milyon belge ve defterin muhafaza edildiği Osmanlı Arşivi sayesinde, Osmanlıca'nın yaygınlaşması ile birlikte birçok sorunun cevabına ulaşılacak ve bugüne kadar yararlanılamyan belgelerden yararlanılacak.
Osmanlı'nın kalbi burada atıyor
13 Aralık 2014 / 11:05 Güncelleme: 13 Aralık 2014 / 11:14

19. Milli Eğitim Şûrası'nda, Osmanlıca'nın liselerde zorunlu ders olarak okutulması yönündeki tavsiye kararı konuyu Türkiye'nin gündemine taşıdı. Osmanlı Türkçesi'nin öğretilmesini destekleyenler ve karşı çıkanlar tezlerini ortaya koydu. Meseleyi bir de Osmanlı Arşivleri açısından değerlendirmek gerekiyor. Osmanlıca'nın ana gövdesi bugün yaklaşık 100 milyon civarında belge ve defterin muhafaza edildiği “Osmanlı Arşivi”dir.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki Başbakanlık Osmanlı Arşivi, başta Türkiye olmak üzere müstakil devlet kurmuş olan Orta Doğu, Balkan, Afrika ve Asya ülkelerinin tarihine de kaynaklık etmekte, bu ülkelerin arasındaki anlaşmazlıkların çözümüne ışık tutmaktadır.

Osmanlıca'nın öğrenilmesindeki asıl gaye bu yazı ile yazıp çizmekten ziyade tarihî belge ve eserlerden en iyi şekilde istifade etmektir. Bu hedef için en iyi kaynaklar da Osmanlı Arşivi'nde yer alıyor. Arşivcilik, 1984'e kadar gözardı edilmişti, ancak 3 yıl sonra çalışmalar hızlandırıldı.

Turgut Özal'ın destekleriyle arşivcilik iyice ivme kazandı. Haşerelere karşı ilaçlanan Osmanlı evrakı köhne depolardan çıkarıldı, temizlenip dosyalandı ve günümüz Türkçesi'ne çevrilmeye başlandı.

Zengin Osmanlı arşivi, imparatorluk bakiyesi 38 devletin evrakını bünyesinde barındırıyor. Suriye, Libya, Kerkük, Musul, Filistin başta olmak üzere Türkiye açısından önemli birçok belge bu arşivde bulunuyor. Ayrıca, bugün dünyaya Ermeni meselesi hususunda haklı olduğumuzu yine Osmanlı Arşivi sayesinde ilan edebiliyoruz.

Gerçek tarih burada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kağıthane'de açılışı yapılan Milli Arşiv Sitesi, gerçek tarihî içinde barındırıyor..

 

TÜRKİYE GAZETESİ

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler