YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Organize suç örgütü suçundan cezalandırılmalılar'
'Organize suç örgütü suçundan cezalandırılmalılar'
29 Mart 2015 16:58
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Selvi, KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin süreci yakından takip edeceklerini belirterek, "Hırsızlığı yapanlar ve aracılar organize suç örgütü suçundan cezalandırılmalı" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı açıklamada, sendikalarının başkanlar kurulu toplantısında yükseköğretime dair konuları değerlendirdiklerini söyledi.

Yalçın, üniversitelerde eğitim-öğretimin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların eş güdümlü yapılması gerektiğine işaret ederek, toplantıda, KPSS'de usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmanın da konuşulduğunu kaydetti.

"KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin adli süreç süratle sonuçlandırılmalı. Sorumlular tespit edilerek, haklarında kamu vicdanını rahatlatacak şekilde gerekli yasal işlem yapılmalıdır" diyen Yalçın, bu tür hukuka aykırı fiillerden doğan mağduriyetlerin giderilmesi ve haksız çıkar sağlayanların adalet karşısına çıkarılması gerektiğini bildirdi.

"Ortada emek hayal ve hedefler var"

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ise KPSS'de usulsüzlüklere ilişkin olayı "cerahatin taşması" olarak nitelediklerini söyledi.

Memur sınavında haksızlık ve adaletsizliklerin ifşa olduğuna dikkati çeken Selvi, "Bu sınavlar neden yapılıyor? Yüz binlerce aday giriyor, sadece başarılı olanlar memuriyete yerleştiriliyor. Her yıl yüz binlerce kişi bu sınavlarda başarılı olmak için çalışıyor, çabalıyor. Ortada emek, hayal ve hedefler var" diye konuştu.

Eğitim-Bir Sen olarak davayı yakından takip edeceklerini vurgulayan Selvi, şöyle konuştu:

"Buna benzer birçok sınavda bu haksızlıkların yaşandığını gördük. İnsanların emek ve alın teri döküp katıldıkları sınavlarda haklarının bu şekilde kopya ve çeşitli yollarla gasbedilmesi hak ve emek hırsızlığıdır. Yasal süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Bu hırsızlığı yapanlar ve aracılık faaliyetinde bulunanların 'organize suç örgütü' suçundan cezalandırılması gerekir. Bu olaya karşı kayıtsız kalmayacağız. Bundan sonra 'adalete evet, imtiyaza hayır' diyoruz. Suçlular bir an önce cezalandırılmalıdır."

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler