YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Onbinlerce öğretmen bu haberi bekliyor
Onbinlerce öğretmen bu haberi bekliyor
23 Kasım 2014 16:15
Eğitimciler, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı’na iletti. Öncelikli talep, bazı meslekler gibi ‘yıpranma payı’ almak ve erken emeklilik.

Bakanlığın üzerinde çalışacağı talepler özetle şöyle sıralandı:

* Öğretmenliğin yıpratıcı bir meslek olması nedeniyle, bazı meslek gruplarında olduğu gibi, öğretmenlere meslek güçlüğü zammı verilmeli, istemeleri hâlinde erken emeklilikleri sağlanmalı.

* Ergonomik ve günümüz teknolojisi ile uyumlu bilgisayar verilmeli.

Mahrumiyet hakkı verilsin

* Öğretmen istihdamında güçlük çekilen alanlarında alınan eğitim çalışanlarına, illerin veya yerleşim yerlerinin sosyal, ekonomik, kültürel durumları ve ulaşım imkânları dikkate alınarak ‘ilave özel hizmet tazminatı’ veya ‘ek tazminat’ verilmesi yönünde düzenleme yapılmalı.

* Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saatten az olmamak üzere ek ders ücretinin ödenmesi sağlanmalı.

Yer değiştirme hakkı tanınsın

* Öğretmenlere il dışı isteğe bağlı olarak karşılıklı yer değiştirme (becayiş) hakkı verilmeli.

* Bakanlıkça yapılan bütün sınavlarda görev alanlara ödenecek ücretin, Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslarda öngörülen ücretlerden az olmamak üzere belirlenmesi hususunda gerekli çalışma tamamlanmalı.

* Birim ek ders ücretlerinin artırılması konusunda gerekli çalışmalar tamamlanmalı.

* Boş dersleri dolduran nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmeli.

* Öğretmenliğe ilk defa atanacaklarda 40 yaş şartı değiştirilmeli.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler