YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Okulu asanlara' takip!
Milli Eğitim, emniyet, jandarma ve diyanet; devamsızlığı olan öğrencilerin peşine düşecek
'Okulu asanlara' takip!
11 Haziran 2010 / 07:48 Güncelleme: 11 Haziran 2010 / 08:03

Devamsızlığı 20 günü geçen öğrencileri kontrol etmek isteyen Milli Eğitim; Emniyet, Jandarma ve çeşitli devlet kurumlarıyla işbirliği yapıp ’Okulu asanların’ peşine düşecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okula kayıtlı olduğu halde 20 günden fazla devamsızlık yapan ilköğretim öğrencilerinin okula devamlarını sağlamak amacıyla, aralarında Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri ile Konsolosluk İşleri genel müdürlüklerinin de bulunduğu tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapacak.

MEB, kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğine yönelik bir protokol imzalayacak. Hazırlanan protokol taslağına göre, zorunlu ilköğretim çağında olup da okula kayıt yaptırmayan çocuklar ile kayıtlı olduğu halde okula gitmeyen öğrencilerin, “eğitime erişim ve devamlarının önündeki engellerin ortadan kaldırılması” amaçlanıyor. Bu çerçevede, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, TRT, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Ceza ve Tevkifleri Genel Müdürlüğü, İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Çalışma Genel Müdürlüğü, Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile işbirliğine gidilecek.

Diyanet de yardımcı olacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, zorunlu eğitim çağında olup da “eksik veya yanlış dini bilgiler” nedeniyle ilköğretime kayıtları yaptırılmayan veya kayıtlı olduğu gönderilmeyen çocukların ilköğretime devamlarının sağlanması için cami etkinliklerinde, vaaz ve hutbelerde bu konuya yer verilmesini sağlayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, suça sürüklenen çocukların eğitim durumlarını tespit ederek Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatlarıyla iletişim kuracak.

Adresi bilinmeyen çocukların adresleri emniyet müdürlüğünce tespit edilecek. Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü, T.C vatandaşı olup, yurt dışında yaşayan zorunlu ilköğretim çağındaki çocuklarının okula gidip gitmediklerini kontrol altında tutacak. (Vatan)

 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler