YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okullardan şikayet yağdı: 81 ilde soruşturma başlatıldı
Okul, yurt ve dershanelerde eğitim gören öğrenciler ve velileri, siyasi propaganda yapıldığı gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na mektup yazdı. 14 kişiye disiplin cezası verildi, 55 kişi hakkında soruşturma sürüyor.
Okullardan şikayet yağdı: 81 ilde soruşturma başlatıldı
24 Nisan 2014 / 09:40 Güncelleme: 24 Nisan 2014 / 09:45

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB), 17 Aralık sürecinin ardından okul, yurt ve dershanelerde eğitim gören öğrenci ve velilerinden şikâyet mektupları yağdı.

Mektuplarda, bazı okul, yurt ve dershanelerde başbakana hakaret, belli bir siyasi parti lehine ve aleyhine siyasi propaganda yapıldığı belirtildi.

Şikâyetleri değerlendiren MEB Denetim Hizmetleri Başkanlığı, 81 ilde 68 kuruma müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattı. 

Başbakan'a hakaret

Özel yurt, dershane ve özel okul olarak faaliyet gösteren 4 kuruma kapatma, 14 kişi hakkında da disiplin cezası verildi. 37 ilde 55 kişi hakkında soruşturma devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı son 4 ayda okullarda devlet büyüklerine hakaret ve siyasi propaganda yapıldığına ilişkin öğrenci ve velilerden gelen şikâyetlerin incelenmesi talimatı verdi. 

Para toplamışlar

Milli Eğitim Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı gelen şikâyetleri suç unsuru olup olmadığına göre ön değerlendirmeden geçirdikten sonra kurumlara müfettiş görevlendirerek yerinde inceleme yaptırdı. Bakanlık müfettişleri 81 ilde inceleme yaptı.

68 kurum ve 55 kişiye soruşturma başlatıldı. Müfettişler, biri yurt, biri dershane diğer ikisi özel okul olmak üzere 4 kuruma kapatma, 14 kişiye de disiplin cezası verildi. Halen 37 ilde soruşturmalar devam ediyor.

Kapatılan kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticilerin başta Başbakan Tayyip Erdoğan ve diğer devlet büyüklerine hakaret ettikleri, siyasi parti aleyh ve lehlerine propaganda yaptıkları tespit edildi.

Isparta'da bir İmam Hatip Lisesi'nde bir grup cemaat adına para topladıkları, öğrencilerin tabletleri ellerinden aldıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Disiplin cezası verilen kurum yöneticisi ve öğretmenlerin 12'si Kahramanmaraş, 1'i Denizli ve 1'i de Isparta'dan olduğu öğrenildi. 

Pedagog eşliğinde soru

MEB yetkilileri, kamuoyunda MEB müfettişlerinin öğrencileri sorguladığı iddiaları gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Müfettiş, rehber öğretmen ya da pedagog ile öğrencinin velisi eşliğinde öğrenciye yazılı sorular iletir ve öğrenciden de cevapları yazılı alır. Bu ilk kez yapılmıyor. Geçmişten bu yana Milli Eğitim var olduğundan beri hep böyle yapılıyor. Dolayısıyla öğrencileri sorgulamak diye bir şey söz konusu değil" dedi.

MEB yetkilileri kuruma binlerce 'paralel yapıya ilişkin' şikâyet geldiğini ancak bunlardan suç unsuru taşıyanlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını bildirdi. 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler