YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okullarda bulunan su depolarının temizlik ve bakım
Okullarda bulunan su depolarının temizlik ve bakım
Okullarda bulunan su depolarının temizlik ve bakım
06 Eylül 2008 / 13:07 Güncelleme: 06 Eylül 2008 / 00:00

Mili Eğitim Bakanlığı, okullarda sürekli olarak sağlıklı ve yeterli miktarda içme ve kullanma suyunun bulundurulması zorunluluğu getirdi. Okullarda bulunan su depolarının temizlik ve bakımının yapılmasına da özen gösterilmesi istendi.Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan değişiklikler ile yönetmelik “e-okul” sistemine uygun hale getirilirken bazı düzenlemeler de yapıldı. Yapılan değişiklik ile çocukların yerleştirilecekleri okulları ve sınıfları belirlemek üzere mayıs ayı içinde kurulan Çocuk Yerleştirme Komisyonu, Nisan ayında toplanacak.Yönetmeliğe eklenen yeni ibare ile ilköğretim kurumlarının birinci sınıfına kayıt hakkı kazanmış olmakla birlikte fiziksel olarak yeterli gelişim sağlayamamış çocukların velisinin yazılı isteği üzerine okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilebilmesine izin verildi. Ayrıca ana sınıf öğretmenleri grubundaki çocukları gözlemleyerek üstün yetenekli çocukların rehberlik araştırma merkezine bildirimini sağlayacaklar.


-ANA SINIF ÖĞRETMENLERİ NÖBET TUTMAYACAK-


Yönetmelik değişikliği öncesinde kendi devreleri dışında nöbet tutmayan ana sınıf öğretmenleri artık okullarda nöbet tutmayacak. Ana sınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilmeyecek, bu öğretmenler, bölümlerinin dışında ve okulda boş geçen derslerin doldurulmasında da görevlendirilemeyecek.


-VELİLERE ŞENLİK DÜZENLETTİRİLECEK-


Yönetmelikte yapılan değişiklik ile Ayrıca artık okullar, okul öncesi eğitimin tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla yılsonu şenlikleri düzenleyebilecekler. Şenlikler, çocukların gelişim düzeyi ve “velilerin ekonomik durumları” dikkate alınarak yapılacak.Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile gezici okul öncesi sınıfların açılması artık mümkün olacak. Kenar bölge ve kırsal kesimdeki ekonomik durumu yetersiz aile çocuklarının okul öncesi eğitimden yararlandırılması amacıyla gezici otobüs içerisinde ücretsiz okul öncesi eğitim hizmeti veren gezici sınıflar açılacak.Yönetmeliğe eklenen “içme suyu ve deposu” maddesinde okullarda temiz içme suyu bulundurulması zorunluluğu getirildi. Söz konusu maddede, “Okullarda sürekli olarak sağlıklı ve yeterli miktarda içme ve kullanma suyunun bulundurulması zorunludur. Su depolarının temizlik ve bakımının yapılmasına özen gösterilir. Depoların temizliği ve ilaçlanması, il sağlık müdürlüğü ve belediyelerle iş birliği yapılarak çocukların okulda bulunmadıkları zamanlar ile yarıyıl ve yaz tatili dönemlerinde yapılır” denildi.


 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler