YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okullar ne zaman kapanacak? Karne ne zaman alınacak? 2016
Okullar ne zaman kapanacak? Karne ne zaman alınacak? 2016
12 Mayıs 2016 08:16
Öğrenciler okulların ne zaman kapanacağını merak ediyor. Öğrenciler okulların kapanmasıyla tatile girecek ve yaz tatili başlayacak. MEB öğrencilerin ne zaman tatile gireceğini açıkladı. 2016 okulların kapanacağı tarih belli oldu.

Öğrenciler bu dönemde okulların ne zaman kapanacağı ile ilgili aramaları daha çok yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığından gelen bilgiye göre, okulların kapanma tarihi açıklandı. Okulların kapanacağı gün karneler dağıtılacak.

Milyonlarca Öğrenci  28 Eylül'den Haziran'a kadar eğitime devam ediyor. Peki bu yıl eğitim öğretim dönemi ne zaman sonlanacak?  Okullar ne zaman kapanacak? Yaz tatili ne zaman başlıyor? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Türkiye'de ders başı yapacak olan milyonlarca öğrenci için MEB'in açıkladığı yeni eğitim ve öğretim takvimi düzenlenen genelge ile 81 ile gönderildi.

Okulların kapanmasıyla 2015-2016 eğitim dönemi sona erecek. Okullar ne zaman kapanacak? dinlenmek ve tatil yapmak isteyen öğrenciler bu sorunun cevabını araştırıyor. Okulların ne zaman kapanacağı, eğitim ne zaman sona ereceği, yaz tatilinin ne zaman başlayacağı merak ediliyor.  MEB okulların ne zaman tatil olacağını açıkladı. Okulların kapanmasıyla yaz tatili başlayacak, karneler alınacak.  Bu sene okullar ne zaman kapanacak. Yaz tatili kaç ay sürecek. 2016 yılında okulların kapanma tarihi açıklandı mı? Karnelerin alınma tarihi belli oldu.

Bu sene Okulların kapanma tarihi Milli Eğitim tarafından açıklandı. Okullar ne zaman kapanacak. MEB'den konuyla ilgili açıklama geldi. Tüm öğrencilerin aklında ki soru işaretleri ortadan kalktı. Yaz tatili ne zaman, karneler hangi gün alınacak gibi sorularda yanıt buldu. Milli Eğitim Bakanlığından alınan bilgilere göre, okulların kesin kapanış süresi belirlenmiş. MEB'den yapılan açıklamaya göre, 2016 yılında okullar 17 Haziran 2016 tarihinde kapanacak. MEB konuyla ilgili açıklamasını aylar öncesinde yaptı. Geçen yıl Kurban Bayramı nedeniyle 4 ay ekstra tatil yapan öğrenciler bu sene 3 ay tatil yapabilecek. Bu sene öğrenciler 3 aydan fazla tatil yapacak. Okullar 19 Eylül'de açılacak. Yaz tatili ne zaman, Okulların kapanma tarihi, yaz tatili ne kadar sürecek, karnelerin alınma tarihi, okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili ne kadar sürecek, 2016 eğitim yılı ne zaman tamamlanacak, okullar ne zaman açılacak, yaz tatili bitiş tarihi, okulların açılma tarihine kadar tüm detaylar Ajans Haber'de.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2016 iş takvimine göre 28 Eylül'de açılan okullar 17 Haziran 2016 Cuma günü kapanacak ve öğrenciler yaz tatiline başlamış olacaklar. Bu tarihte karnelerini de alacak olan öğrenciler yaz tatilinde 3 ay boyunca dinlenme fırsatını yakalayacaklar. Bu yıl ise 8.sınıflararın üniversite sınavı nedeniyle 8. sınıf öğrencilerine daha erken tatil olması beklenmektedir. Son sınıflara böyle bir ayrıcalık verilmesi ve sınavlarına hazırlanmaları için vakit bulabilecekleridir.Öte yandan 8. sınıf öğrencilerinin üniversite sınavları dolayısıyla daha erken bir tarihte tatile çıkmaları bekleniyor. Son sınıflara verilen bu ayrıcalıkla öğrenciler üniversite sınavlarına hazırlanmak için daha fazla vakit bulabilecekler. Yaz tatili ne kadar süreceği de belli olmuş oldu. Okulların kapanma tarihi Milli Eğitim Bakanlığı takviminde açıklanmış oldu. 2015 - 2016 öğrenim yılında, okullar 17 Haziran 2016 Cuma günü kapanacak.

2016 GÜNCEL SINAV TAKVİMİ

Milli Eğitim bakanlığı tarafından yayınlanan 2016 sınav takvimine göre bazı sınav tarihler,
-Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) 2. Dönem sınavları: 19 – 20 Mart 2016
-Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 2. Dönem sınavları: 19 – 20 Mart 2016
-5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıflar için Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı: 28 Mayıs 2016
-Açık öğretim Ortaokulu (AÖO) 3. Dönem sınavları: 2 – 3 Temmuz 2016
-Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 3. Dönem sınavları: 2 – 3 Temmuz 2016

YAZ TATİLİ NE ZAMAN

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın "Sömestr tatilinde çocuklara ödev verilmemesi için öğretmenleri uyaracağız" şeklindeki açıklamasıyla konuşulmaya başlanan ödev konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz, tatil döneminde verilen ev ödevlerinin çocuğun gelişimi üzerinde önemli etkileri olduğunu belirterek şunları söyledi: "Eğitim sistemi çağın koşullarına ayak uydurabilmek için zamanla dönüşüyor. Bu dönüşüm içinde rekabet kaçınılmaz olarak artmakta ancak bazen çocukların gelişimsel düzeylerinin üzerine çıkmaktadır. Sonuç olarak bazı çocuklarda kaygı bozukluğu, depresyon gibi istenmeyen tablolar görülmektedir.

Bu sene 2015 - 2016 öğrenim yılında, okullar 17 Haziran 2016 Cuma günü kapanacak. 19 Eylül 2016 tarihinde açılacak.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNDE NELER DEĞİŞTİ? 18 milyon öğrenci ve 900 bini aşkın öğretmen ders başı yapacak. 21, 22 ve 23 Eylül günlerinde yapılamayan dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telafi programı uygulanacak.   Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıflardaki öğrenciler, okulların açılmasından 1 hafta önce uyum programına alınıyordu. Yeni takvime göre bu öğrencilere yönelik uyum programına da yarın başlanacak. Eğitim-öğretim yılı 17 Haziran 2016’de sona erecek.  

1-5 GÜN UZAKLAŞTIRMA CEZASI   1 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yeni cezalar getirildi. Öğretmenin bilgisi ve kontrolü dışında bilişim araçlarıyla meşgul olan ve dersin akışını bozan öğrenciye disiplin cezası verilecek. Arkadaşlarına ve okul çalışanlarına sözle, davranışla veya sosyal medya üzerinden hakaret eden, paylaşan, yayan veya başkalarını bu davranışa kış- kırtan öğrencilere 1-5 gün okuldan uzaklaş- tırma cezası verilecek.  

HAKARET EDENİN OKULU DEĞİŞTİRİLECEK   Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretimi engelleyen, arkadaşlarına ağır derecede maddi ve manevi zarar veren öğrenci okul değiştirme cezası alacak. Genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışları alışkanlık haline getiren öğrenci de aynı cezaya tabi olacak. Sosyal medya yoluyla arkadaşlarına sarkıntılık yapan öğrenci ise okuldan atılacak.   ANAOKULUNDA ‘SABAHÇI-ÖĞLENCİ’ DÖNEMİ   25 Haziran’da yayımlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik önemli değişiklikler içeriyor. Buna göre anaokulu öğrencilerinin sabahçı ve öğlenci olarak ikili eğitim alabilmesinin önü açıldı. Ayrıca ilköğretim 5. sınıftan itibaren öğrencilerin hafızlık eğitimi alabilmesine imkân sağlandı. Öğrenciler hafızlık eğitimi aldığı yılda izinli sayılacak.   

DERSHANE BİTTİ ‘KURS’ GELDİ   Öğrenci ve mezunlara ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kursları için 21 Eylül’de başlayan başvurular, 2 Ekim’e kadar devam edecek. Kurslar, 1. dönem, 2. dönem ve 3. dönem (yaz kursları) olmak üzere 3 dönemde açılacak. Kurslarda, hafta içi 4, hafta sonu 8 saate kadar ders verilecek. İlk dönem kursları 3 Ekim’de başlayacak ve 24 Ocak 2016’da sona erecek. 2. dönem kursları ise 8 Şubat 2016’da başlayacak, 17 Haziran 2016’da tamamlanmış olacak. 3. dönem yaz kursları ise 20 Haziran-11 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Öğrenciler ders ve öğretmen tercihinde bulunabilecek.   

DEVAMSIZLIK 45 GÜNDEN 30'A DÜŞTÜ   Yönetmelikte yer alan değişiklikler şöyle:   Liselerde ders seçimi her yıl mayıs ayının ikinci haftasıydı. Artık ikinci dönemin ilk haftası seçilecek.   Öğrenci kulüp faaliyetlerinde israftan kaçınılması için okul yönetimi tedbirler alacak.   Liseye geçiş sisteminde nakiller puan üstünlüğü ve okulların açık kontenjanlarına göre yapılacak.   İzinlerin toplamı bir eğitim ve öğretim yılının yarısından fazla olamayacak.   Veliler devamsızlığın 5, 15 ve 25’inci günlerinde uyarılacak.   Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak.   Nakil ve geçiş başvurusu, her ayın ilk işgününden son işgününe kadar yapılabilecek.   Okul birinciliğine 10 puan şartı getirildi. 10 puandan fazla davranış puanı indirilmiş öğrenciler birinci olamayacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler