YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okulda peçe de piercing de yasak
Okulda peçe de piercing de yasak
28 Eylül 2014 08:43
Ortaöğretimde başörtüsüne özgürlük getiren Milli Eğitim Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği peçe tartışmalarına son verdi. “Yüzü açık” şartı getiren yönetmelik “saç boyama, dövme ve piercingi” yasakladı. Anaokulu ve ilkokulda ise “baş açık” şartı getirildi.

Ortaöğretimde 5’inci sınıftan itibaren başörtüsü serbestliği getiren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık Ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik”te iki ayrı fıkrada değişiklik yapıldı. Yönetmeliğin 4. maddesinde bulunan, “Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz” fıkrasında değişikliğe gidildi.

‘Başı açık’, ‘yüzü açık’a dönüştü

Fıkradan, “baş açık” ifadesi çıkarıldı. Bu maddenin son hali “Okullarda yüzü açık bulunur; siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.” şeklinde düzenlendi. Yönetmelikte yer alan, “Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyaller kullanamaz ve giysileri giyemez” fıkrasındaki “ve giysileri giyemez” ibaresi de kaldırıldı.

Anaokulu ve ilkokulda yasak

 Öte yandan yönetmelikteki 4. maddeye, “Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur” cümlesi eklenerek okul öncesi ve ilkokul öğrencileri başörtüsü serbestliğinde kapsam dışı bırakıldı.

208 bin öğrenci yer değiştirdi

TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmeleri sonrası 5 haftalık nakil süreci tamamlanırken toplamda 208 bin 857 öğrenci okul değiştirdi. Bu öğrencilerden 151 bin 179’u okul isimlerinin belirtildiği ilk listedeki (A grubu) tercihlerine yerleşirken, 57 bin 687’si ise okul türünün belirtildiği listedeki (B grubu) tercihlerine yerleşti. Evlerinden uzaklara yerleştirilen 9 bin 802 öğrenciden 4 bin 761’i de nakil işlemine başvurdu. 4 bin 161 kişi ilçelerindeki okullara yerleşirken 600 kişi açık liseye gitti.

Öte yandan hiç tercih yapmayan ve imam hatibe yerleştirilen 209 öğrencinin hepsi de kayıtlarını başka bir okul türüne aldırdı. Bakanlık verilerine göre 134 bin 788 öğrenci hiç tercihte bulunmamıştı. Bu öğrencilerden 22 bin 927 kişi nakil işlemiyle okulunu değiştirdi. Aynı zamanda liseye yeni başlayan öğrenciler arasında açık öğretim öğrencilerinin sayısı 54 bin 220, özel okula giden öğrencilerin sayısı ise 53 bin 261 olarak tespit edildi. Hala istemediği okula yerleştirildiğini düşünen öğrenciler için  yarından itibaren yeniden nakil talebinde bulunacaklar.

 

STARGAZETE

peçe
 // Sena M.
Peçem yüzünden disipline verildim ...
05 Ekim 2016 Çarşamba 22:25
 // Gerek yok
Ne yani peçe takmak yasak mi . Peçeyle takintiniz ne acaba...
12 Eylül 2015 01:08
 // ogrebcu
Gülüyorum sadece Allah sonunumuzu hayırlara vesile etsin herkesin sevabi gunahi kendine......
01 Mayıs 2015 10:32
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler