YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okulda Doğulu ayrımı iddiası
Balıkesir'deki bir ilköğretim okulundaki 21 Doğu öğrencinin dersten çıkartılarak başka bir okula gönderilmesi velileri kızdırdı
Okulda Doğulu ayrımı iddiası
26 Ekim 2009 / 20:22 Güncelleme: 26 Ekim 2009 / 21:37

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, öğretmenlerin banka promosyon paralarıyla yaptırılarak geçen yıl eğitim öğretime açılan Şehit Öğretmenler İlköğretim Okulu'nda okuyan 21 öğrencinin yeni yapılan başka bir okula gönderilmesi velileri ayaklandırdı. Doğu kökenli öğrencilerin velileri, ayırım yapıldığını öne sürerek hak arama mücadelesine başladı. 


 

Sabah saatlerinde Şehit Öğretmenler İlköğretim Okulu'na giderek derse giren ve çoğu doğulu olan 21 öğrenci, öğretmenlerinin talimatlarıyla derslerinden çıkarıldıklarını öne sürdü. Okul bahçesinde bir süre bekledikten sonra, yeni okulları olan ve 2009 - 2010 eğitim öğretim yılında hizmete açılan Mimar Sinan İlköğretim Okulu'na giden öğrenciler, okulda kendilerine ders verecek öğretmen bulunmadığını öğrenince yeniden Şehit Öğretmenler İlköğretim Okulu'na gitti. Durumu haber alan öğrenci velileri, okula giderek yetkililerle görüştü.  
    
  İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ VELİLERİ YATIŞTIRDI  
Okullarından ayrılmak istemediklerini, aksi takdirde okulu bırakacaklarını söyleyen bazı öğrenciler, "Bize sorulmadan okulumuzu değiştirdiler. Diğer arkadaşlarımız derslerindeyken bizler şu anda dışarıdayız. Zaten şu an okuduğumuz okula yeni başlamıştık ve yeni alışıyorduk. Biz okulumuzdan memnunuz. Yeni yapılan okulda eksiklerin olduğunu biliyoruz. Ne olur bizi okulumuzdan ayırmayın" diye konuştular. 
 

Velilerin artan tepkileri üzerine Şehit Öğretmenler İlköğretim Okulu'na gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan, öfkeli velileri okul binasına davet ederek konuşma yaptı. Yeni açılan Mimar Sinan İlköğretim Okulu'na öğrenci transferi yaparak, diğer yakın okullardaki öğrenci yoğunluğunu rahatlatmak niyetinde olduklarını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Çağlayan, "Bizim amacımız, yeni açılan okula, yakın okullardaki öğrencileri gönderip rahat bir eğitim sağlamaktan öte değildir. Bu işlemin yapılması esnasında sizlere okul idaresi tarafından haber verilmedi ise bu bir hatadır. Bunu kabul ediyoruz ve gereken ne ise yapacağız. Biz ayrım falan yapmıyoruz. Yanlış anlaşılma var. Tüm okullarımız sizlerindir. Yeni açılan okulumuzda eksikler bulunuyorsa da, yine el birliği içinde bunları gidereceğiz. Tüm dilek ve şikayetlerinize açığız. Sakin olun ve durumu anlamaya çalışın. Eğer ayrımcılık yapılıyorsa da, bunu araştırıp doğru olanı yapacağımızdan emin olunuz. Öğrenci transferlerini ise, şehir yerleşim haritasından bakarak okula yakın yerlerde oturan ailelerin çocuklarına göre yapmaktayız. Yani, aile ayrımı yapma gibi bir durum söz konusu olamaz. Yeni açılan Mimar Sinan İlköğretim Okulu'na şimdi öğretmen gönderilmiştir. Öğleden sonra çocuklarımızı bu okula yollayabilirsiniz" dedi.  
 
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler