YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okula gönderilmeyen çocuk aileden ALINABİLİR
e-kayıt sistemiyle artık okula gönderilmeyen çocuk tespit edilecek
Okula gönderilmeyen çocuk aileden ALINABİLİR
09 Haziran 2009 / 15:50 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu,okula kaydedilmeyen çocukların e-kayıt sistemiyle artık tespit edileceğini belirterek “Devlet gereğini yapacak. Çocuk aileden alınabilir" dedi.


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti TBMM grup toplantısı öncesi, ilköğretim okulları için getirilen yeni kayıt uygulamasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.


''Adrese dayalı kayıt sistemi çok süper bir şey'' diyen Bakan Çubukçu, çocukların, artık sistem tarafından otomatik olarak ilköğretim okullarına kaydedileceğini belirtti.


Çubukçu, şöyle konuştu: “Okula gelmeyen çocuk takip edilecek. E-kayıt sistemiyle, çocuk okula gitmesi gerektiği halde gitmiyorsa fark edilecek. Artık beyan etmeseniz de devlet sizin çocuğunuzu, size en yakın okula kaydediyor. Eğer çocuğunu okula göndermiyorsan; devlet, sorumluluklarını hatırlatıyor ve gereğini yapacak.''


İlköğretim çağına gelen çocuklarını okula göndermeyen ailelere uygulanacak yaptırımın sorulması üzerine Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, para cezasının yanında, Çocuk Koruma Kanunu çerçevesinde de yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.


Zihniyetin değişmesi gerektiğini söyleyen Çubukçu, ''Sen, okula göndermeyerek, çocuğunu ihmal veya istismar ediyorsun. Çalıştırıyorsa, istismar ediyordur. Göndermeyip, ihmal ediyor da olabilir. Bu çerçevede aileye çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Bu, çocuğun, aileden alınmasına kadar gidebilir. Aileler, artık bence bilmeliler ki ülkede çocuğunu okula göndermemesi durumunda bir takım yaptırımlar var. Sadece telkin ve tavsiye değil; hukuki altyapımız var, bunu kullanacağız.''

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler