YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okula devamsızlık açıklaması
Bakan Dinçer, okulların, açıldığı günden kapandığı güne kadar eğitim yapma sorumluluğu taşıdıklarını ifade ederek, ''Son gün, son derse kadar okullarımızda eğitim yapılmasını takip edeceğim'' dedi
Okula devamsızlık açıklaması
24 Mayıs 2012 / 16:17 Güncelleme: 24 Mayıs 2012 / 16:31

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okulların açıldığı günden kapandığı güne kadar eğitim yapma sorumluluğu taşıdıklarını ifade ederek, ''Son gün, son derse kadar okullarımızda eğitim yapılmasını takip edeceğim'' dedi.

Bakan Dinçer, TOBB ETÜ'nün Öğrenci Konseyi'nce düzenlenen konferans öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''okula devamsızlık''la ilgili sorusu üzerine Dinçer, çocukların eğitiminden ve başarısından Milli Eğitim Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak okulların açıldığı ilk gün ve ilk dersten okulların kapandığı son gün ve son derse kadar eğitim yapmak, çocukların başarısını artırmak sorumluluğunu taşıdıklarına işaret eden Dinçer, ''Biz idari olarak çocuklarımızın okula devamını, öğretmenlerimizin de derslerini ısrarla takip etmelerini bekliyoruz. Eğer öğretmenlerimiz sınıfta olursa ama öğrenci bulamazlarsa eğitimi başarıyla yürütemeyiz. Bu açıdan bakıldığında ben ısrarla işin takipçisi olacağım. Son gün, son derse kadar okullarımızda eğitimin yapılmasını takip edeceğim'' diye konuştu.

Şu anda lise son sınıflarda yaklaşık 781 bin öğrencinin bulunduğunu belirten Dinçer, bu öğrencilerden yaklaşık 280 bininin dershaneye gitme imkanı olduğuna işaret etti. Dershaneye gitmeyen öğrencilerin de hakkını koruyarak eğitim yapılmasının zorunlu olduğunu kaydeden Dinçer, şöyle devam etti:

''Şayet biz eğitim yapmayacak olursak bu çocuklarımız da dershaneye gitmediklerine göre bunların boş geçen zamanlarının hesabını ve bu zaman içerisinde karşı karşıya kalacakları bir sorunun sorumluluğunu kim üstlenecek  Biz bireysel olarak veya küçük grupların çıkarlarını değil tüm eğitim sistemimizin, çocuklarımızın çıkarlarını ve haklarını korumalıyız. Ben doğrusu kendimi bu anlamda sorumlu hissediyor ve bu problemin çözümü konusunda şimdiden kararlı bir şekilde gitmek istiyorum.''


-''Mahkemenin kararı hepimizi etkiler''-


Milli Eğitim Bakanı Dinçer, ''Anayasa Mahkemesi 4 4 4 düzenlemesini görüşüyor. Rapordan nasıl bir sonuç çıkmasını bekliyorsunuz '' sorusunu yanıtlarken de sonuç hakkında fikir beyan etmenin mümkün olmadığını söyledi.

''4 4 4'' ile yapılan düzenlemelerin Türkiye'nin gelişmiş dünyayla arasındaki mesafeyi kapatacak, oluşmuş stratejik açıklığı ortadan kaldıracak nitelikte olduğunu ifade eden Dinçer, ''Biz bu kanunla tüm dünya eğitim sistemine uyum sağlayan, Avrupa Yeterlilik Çerçevesi'ne imkan veren bir fırsatı yakalamış olduk. Bizler daha demokratik ve daha esnek bir yapıyla çocuklarımızın küresel rekabette avantaj sağlayacağı bir fırsat için zemin hazırlamaya çalışıyoruz. Umarım bunu fark ederler ve iptali yoluna gitmezler. Beklentim bu doğrultuda ama mahkemenin vereceği karar bizim hep beraber etkileneceğimiz karar olacak'' dedi.

Özel okulların ücretlerine yapılan zamma ilişkin soru üzerine de Dinçer, fiyatların arz ve talebin dengelendiği noktada oluştuğunu söyledi. Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Fiyatlar gerçekten yüksekse velilerimiz çocuklarını göndermeyi düşünmeyecekler ama bizim eğitim sistemimizde vereceğimiz eğitim giderek özel sektör eğitimini de karşılayacak bir nitelik kazanacak. Bunu fark etmek lazım. Ben Türkiye'de şu ana kadar yapılan sınavlarda yaptığım analizlerde dershanelerin ve özel okulların ve hatta yabancı okulların eğitim başarısı konusunda istatistiki olarak çok anlamlı sonuçlar görmediğimi ifade etmek istiyorum. O okulların eğitiminden çok seçilmiş öğrencilerin başarılarını konuşmak belki daha doğru olabilir.''

Bakan Dinçer, ''Öğretmenlerin dün iş bırakma eylemi üzerine herhangi bir yasal işlem yapılacak mı'' sorusunu ise ''İşin hukuki boyutu ayrı, grevi yapma yapmama hakları ayrı. Dün eğitimin aksamasından dolayı üzüldüğümü ifade ettim. Ama her şeyin tadında bırakılmış olması, bir hakkı kullandıktan sonra herhangi bir problem olmadan sorunun tamamlanmış olması bence önemliydi. Umarım burada kalır. Öğretmenlerimizin meselelerini kamuoyuna taşıdıklarını düşünüyorum. Bundan sonra da eğitimin aksamaması konusundaki hassasiyetlerini rica ediyorum'' diye yanıtladı.     (AA)

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler