YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okul kantinlerine satılacaklar ve satılamayacaklar listesi
Okul kantinlerine satılacaklar ve satılamayacaklar listesi
23 Ağustos 2015 09:34
Okullarda sağlık sıkıyönetimi uygulamasına geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ortak bir çalışma yaptı ve okul kantinlerinde nelerin satılıp nelerin satılamayacağını net bir şekilde belirleyerek bunların listesini çıkardı.

Okullarda sağlık sıkıyönetimi uygulamasına geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ortak bir çalışma yaptı ve okul kantinlerinde nelerin satılıp nelerin satılamayacağını net bir şekilde belirleyerek bunların listesini çıkardı.

Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları, okul kantinlerinde satışı uygun olmayan gıda ve içeceklere ilişkin yasağın kapsamını genişletti. Çocukların sevdiği yiyeceklerin başında olan çikolata, kek, şeker, gofret gibi ürünler okul kantinlerinde satılmayacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan obezitenin okul çağındaki çocuklarda çok sık görülmeye başladığı uyarısı sonrası MEB ’in okul kantinleri için hazırladığı uygulamayla artık okullarda çocuklar sağlıklı beslenmeye teşvik edilecek.  Daha önce okul kantinlerinde kola ve gazlı içecek satışını yasaklayan bakanlıklar, çikolata, kek, gofret, muffin, lolipop ve şeker gibi ürünlere de satış yasağı getirdi.
 
KANTİNDE NELER SATILABİLECEK?
 
İşte okul kantininde satışına izin verilecek yiyecek ve içecekler:

- Meyveler,
- Kuru meyveler,
- Mevsimine uygun çiğ tüketilebilen sebzeler,
- Salatalar,
- Süt,
- Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu,
- Yoğurt,
- Ayran,
- Peynir,
- Çeşnili ekmekler,
- Doğal mineralli su,
- Tuzsuz ve kabuksuz kuruyemişler,
- Şeker ve tatlandırıcı eklenmemiş içme suyu,
- Günlük haşlanmış yumurta,
- Şekersiz sakızlar.
 
SATIŞI YASAKLANAN ÜRÜNLER

 Yasak kapsamında artık okul kantinlerinde bu ürünler satılamayacak:
 
- Tüm şeker ve şekerleme türleri (jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, lolipoplar vb.).

- Enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay), kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecekler.

- Aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi.

- Tüm çikolata türleri ve gofretler.

- Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake vb.).

- Guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler.

- Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler.

- İlköğretim okullarında çay ve kahve tarzı içecekler.

- Hindistancevizi sütü ve kreması.

 

 // Ynt
TEŞEKKÜRLER AK PARTİ Devletimizden Allah razı olsun. Geç kalınmış bir karar oldu ama yine de zarardan dönülmüş oldu. Artık kantincilerin özellikle veliler ve okul idareleri tarafından takip edilip uyarılması kolaylaşmış oldu böylece. Önceden uyarıyorduk ama yaptırım uygulanmadığı için sonuç alamıyorduk...
25 Ağustos 2015 13:12
 // Mustafa çay
Kesinlikle yanlış biruyqulama kanını nasıl para Kazana cak...
23 Ağustos 2015 14:40
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler