YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okul birinciliği alınan öğrenci için Bakan Avcı'dan açıklama
Okul birinciliği alınan öğrenci için Bakan Avcı'dan açıklama
19 Haziran 2014 23:22
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İzmit’te bir lisenin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmadan dolayı birinciliği elinden alınan öğrenciye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İzmit’te bir lisenin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmadan dolayı birinciliği elinden alınan öğrenciye ilişkin, “Ceza veren idarecilerimiz onun hem motivasyonunu arttırmış hem de onun çok mutlu olduğu medyatik ilgiye mahzar olmasına yol açmış” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Medikal Park Üniversitesi’nin Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan mezuniyet programına katıldı. Bakan Avcı, törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İzmit Gazi Anadolu Lisesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada siyasi içerikli şeyler söylemesi üzerine okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder ile ilgili bir soru üzerine Bakan Avcı, okul müdürünün olaydan dolayı istifa ettiğin söyledi. Bakan Avcı, disiplinde oy birliğinin oluşmadığını belirterek, “Öğrencimiz okul birincisi olarak mezun olmuş ve mezuniyet konuşmasında söylediği bazı sözleri okul yönetimi siyasi içerikli bulmuş.

Öğrenciyi disiplin kurumuna sevk etmişler. Kurul bu yönetmeliğe göre yaptığı konuşma nedeniyle okuldan kısa süreli uzaklaştırma verilmesi gerektiğini ama daha önce herhangi bir disiplin suçu işlemediği için bu cezanın en hafif düzeyde verilmesi gerektiğini kararlaştırmışlar.

Anladığım kadarıyla bu disiplinde oy birliği oluşmamış. Ve o okulun müdürü istifa etmiş. Burada normal olan idarecilerin güzelce konuşup neyin ne olduğunu anlamak, gerekli konuşmayı yapmak gerekir. Böyle olunca bir öğrenci disiplin cezası alınca davranış notu düşer, bu da okul notunu düşürür” dedi.

Öğrencinin veya ailenin bu karara itiraz etmediğini kaydeden Bakan Avcı, “Öğrenci okul disiplin kurulunun verdiği karara itiraz edebilir, etmeli. Ama öğrenci ve aile bu yola gitmemiş, itiraz etmemiştir. İtirazınızı yapın, tekrar görüşülsün denmesine rağmen ‘hayır biz yargıya gideceğiz’ denerek olay medyaya girmiş. Medya da bu olaya iyi hazırlanmış” şeklinde konuştu.

“Medyatik ilgiye mahzar oldu”

Bakan Avcı, televizyonda izlediğinde öğrencinin durumdan çok fazla etkilenmediğini gördüğünü belirterek, “Benim televizyonda gördüğüm kadarıyla çocuk bu olaydan çok fazla etkilendiği görülmüyor. Daha da motive olduğu görünüyor. Burada ceza verenler onu mükafatlandırmış gibi.

İdarecilerimiz, hem onun motivasyonunu arttırmış hem de onun çok mutlu olduğu medyatik ilgiye mahzar olmasına yol açmış. Bundan sonrası önemli, o yaştaki bir gencin bu karda medyatik kampanyanın merkezine oturtulması kendi psikolojisi açısından da olumlu olmaz. Bana çok şık görünmüyor. Televizyondaki kendi konuşmalarını dinlediğimde onun bu olumsuzluklardan fazla etkilenmediğini gördüm. Bu tür şeylerde öğretmenler olumlu şekilde yol gösterici olmalılardır” diye konuştu.

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler