YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmenlerle ilgili şok iddia
Öğretmenlerle ilgili şok iddia
23 Kasım 2009 09:54
Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, eğitim sorununun kaynadığında öğrenciler kadar öğretmenlerin de bulunduğunu belirterek, yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'deki öğretmenlerin yüzde 70'nin kitap okumadığını söyledi.

Özel Bursa Kültür Okulları tarafından düzenlenen ‘Eğitimin Geleceği Üzerine Tartışmalar’ panelinin bugünkü oturumunda, ‘Geleceğin Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı Nasıl Öğretilmeli’ konusu ele alındı.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan'ın başkanlığını yaptığı oturumda konuşan Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayati Develi, Türk halkının plansız üreten bir toplum olduğunu bildirerek, “Eğitimimizden hayatımıza, geleceğimize kadar her şeyimiz plansız.

Gelişmiş ülkelerde öğrenciye örgün eğitim verilmeye başlanıldığı andan itibaren plan yapması gerektiği öğretilir” dedi. Anadolu liselerinde bile okuma hızının AB ülkelerindeki eğitim kurumlarının okuma hızının neredeyse yarısı olduğunu belirten Develi, bunun en büyük nedeninin kelime dağarcığımızın zayıf olmasından kaynaklandığını söyledi.

EĞİTİMDEKİ TEMEL SIKINTILAR

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, tarih ve edebiyat derslerinin öğrencilere sevdirilerek birçok zorluğun aşılabileceğine dikkat çekerek, öğrencilerin doğru okumasının, okuduğunu anlayabilmesinin ve anladığını yazabilmesinin sağlandığı takdirde eğitimdeki sorunların aşılacağını vurguladı.

Prof. Dr. Kaplan, burada ailelere ve öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirterek, eğitim sorununun kaynadığında öğrenciler kadar öğretmenlerin de bulunduğunu söyledi.

Konuşmasında yapılan bir araştırma raporunun çarpıcı sonuçlarını da anlatan Prof. Dr. Kaplan, araştırmaya göre, hiç kitap okumayan öğretmenlerin oranının yüzde 37.8, iki ayda bir kitap okuyan öğretmenlerin yüzde 30.7 olduğunu söyledi.

Dünya ölçeğine göre Türkiye'deki öğretmenlerin yüzde 70’nin kitap okumadığına dikkat çeken Prof. Dr. Kaplan, “Eğitimcilerimizin mesleki bilgileri ne kadar iyi olursa olsun okumayan bir öğretmen öğrencisine ne kadar faydalı olabilir bunu sorgulamamız gerekir” dedi.

Panelin sonunda Özel Bursa Kültür Okulları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldırım Sırakaya tarafından panelistlere plaket verildi.

Boş İddia!!!
 // Bahadır Arslan
Boş iddia!!!
Bu memlekette en okuyan ve okutan yine öğretmenlerdir!
İnanmayan gafiller,KPSS'de genel kültür ve genel yetenek sorularındaki öğretmen başarısına baksınlar.
Bu ülkede "OKUMAYANLAR" böyle boş iddialarla 13,5Milyon (Öğrenci)+650Bin(Öğretmen) kişilik dev bir aileyi ümitsizliğe ve zaafiyete sürüklüyorlar...
Hemde ülkemi inşa eden ruh mimaralarının ve fedakar insanların bu mutlu(!) günlerinde.
Siz plaketleri paylaşmayı sürdürün. Onlar işlerin...
24 Kasım 2009 23:06
ögretmenlerimi severim
 // ali emre ergün
Öğretmenim seni çok severim
Bizlere öğüt verdiğin için
Seni çok özlerim
Senin o güzel anlatışını duymam için

Her gece rüyamda
Göremiyorum sizi
Eve gidince
Özlerim arkadaşlarımı

Sınavlarda görürsünü
Bizlerin başarılarını
Okula gelirken her sabah bugün ne öğreneceğimi çok merak ederim
Branş öğretmenlerini çok severim ama sizi sevdiğim kadar sevemem onları
Her gün okul çıkışı derim ki içimden bu gün ne kadar güzel geçti
Ama bu...
24 Kasım 2009 20:44
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler