YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmene 3 aşamalı KPSS
Öğrenci seçme sınavlarını uzun vadede kaldırmayı planlayan Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen adayları için de harekete geçti...
Öğretmene 3 aşamalı KPSS
28 Şubat 2012 / 11:59 Güncelleme: 28 Şubat 2012 / 11:24

Bakanlık,Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) adayların alan bilgilerinin ölçülmediği gerekçesiyle farklı bir sınav sistemini hayata geçirecek.

BİLGİ ÖLÇÜLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, sınavın nasıl yapılacağına ilişkin BUGÜN’e konuştu. Öğretmen adaylarının daha önce iki oturumlu KPSS’ye katıldığını belirten Zararsız, bu sınavlarda adayların genel kültür ve pedagojik formasyon sorularını yanıtladığını söyledi. Zararsız, yeni sınav sisteminde KPSS’ye öğretmen adayları için bir oturumundaha ekleneceğini ifade ederek bu oturumda adaylarınalan bilgisini ölçmeye yönelik sorulacak soruları cevaplandıracaklarını söyledi. Antalya’daki Öğretmen Çalıştayı’nda alan bilgisi ölçme sınavının yapılması konusunda karar alındığını belirten Zararsız, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) sınav sistemi üzerinde çalıştığını söyledi.Yeni sınavın bu yılki KPSS’ye yetişmeyeceğini aktaranZararsız, önümüzdeki sene öğretmen adaylarının alan bilgisinin ölçüleceğini ifade etti.

YIĞILMAYI ÖNLEYEMEYiZ

Atanamayan ve KPSS’ye giren adaylardan kaynaklanan öğretmen fazlalığına da değinen Emin Zararsız, şunları söyledi: “Bu durumun önüne geçemeyiz. Önlenmesi adına bir şey yapmakmümkün değil. Bakanlığa her yıl belli kontenjan veriliyor. Ona göre atama yapıyoruz. Kontenjanlar da Bakanlar Kurulu ve Bütçe Kanunu tarafından belirleniyor. Ağustos ayında yeniden kontenjan bekliyoruz. İhtiyacımız olmayan bölümlerde de üniversiteler mezun veriyor. Mesela bazı alanlarda 10 yıl süreyle öğretmen ihtiyacımız yok ancak üniversiteler her yıl yüzlerce mezun veriyor.” (Bugün)
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler