YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğretmen artık 4 yıl kalacak
Öğretmen artık 4 yıl kalacak
15 Eylül 2014 19:15
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı artık öğretmenlerin gittikleri yerde en az 4 yıl görev yapması için çalışma yaptıklarını belirtti.

Avcı eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Öğretmenlerin rotasyonuna ilişkin soru üzerine Avcı, bakanlığın özellikle büyük illerde olan yığılmalar nedeniyle sorun yaşadığını ifade etti.
Batıdaki illere gelmek isteyen öğretmenlere norm kadro oluşturmakta zorlandıklarını vurgulayan Avcı, Ankara'da hemen hemen hiçbir branşta öğretmen alamadıklarına dikkati çekti.

Büyük illerde yığılma var

Özellikle bazı il ve ilçelerde bir yıldan fazla öğretmen tutamadıklarını anlatan Avcı, 'Bazı yerlerde bana veliler şikayet ediyor mesela 'Benim öğrencim ilkokul üçüncü sınıfa geldi, 6 öğretmen değiştirdi' diyor. Olmaz. Biz giden öğretmenin en az 4 yıl gittiği yerde, ilkokul birden aldığı çocuğu 4. sınıfta bitirinceye kadar, ortaokulda lisede aynı şekilde belli bir süre görev yapmasını istiyoruz. Bu hem pedagojik olarak hem istihdam bakımından hem de adalet bakımından doğru. O bakımdan öğretmenlerin yer değiştirmelerini içeren düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz' dedi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler