YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrencilere müjde! Müfredat hafifleyecek, ders saatleri azalacak
MEB, Avrupa Birliği, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi. Bu ülkelerdeki müfredatlara yönelik inceleme yapılarak bir rapor hazırlandı
Öğrencilere müjde! Müfredat hafifleyecek, ders saatleri azalacak
08 Temmuz 2016 / 08:57 Güncelleme: 08 Temmuz 2016 / 12:40

Akademisyen, öğretmen ve velilerden görüş alan MEB, Avrupa Birliği, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi.

Bu ülkelerdeki öğretim programları ve ders kitaplarının hazırlanma, geliştirme ve uygulanmasına yönelik inceleme ve araştırma yapılarak bir rapor hazırlandı. Müfredat değişikliğinde bu rapordan yararlanılacak.

Öğretmenlerden müfredat ile ilgili gelen eleştirilerin başında “Öğrencilerin başka tür etkinliklere zaman ayıramaması, sosyal ve kültürel etkinliklere katılamaması ve erken saatlerde evden çıkıp geç saatlerde eve dönmeleri” ile ders içeriklerinin “ağır” olması geldi.

Öğretmenler, “Lisans düzeyinde verilen ders içerikleri ortaokulda veriliyor” dedi. Başka eleştiri de bazı ders kitaplarındaki ayrıştırıcı, husumet oluşturucu, sınıfsal ayrım yapıcı ifadelerin yer alması oldu.

MEB önce, öğretmenlerin de “Fazla” diye eleştirdiği 45-46 saati bulan haftalık ders saatlerini azaltacak, müfredatı sadeleştirecek. Haftalık 5 saat olan bazı dersler, içerik sadeleşince 3 saate inecek. Aynı konuyu işleyen kitaplar birleştirilip tek ders altında okutulacak. Meslek liselerinde sektör temsilcileri ve işletme patronları da ders verebilecek. 

ÖNCE 40 DERS 

İlk etapta 40 dersin programı güncellenecek. Bunun için düzenlenmesi planlanan akademisyen ve uzmanların katıldığı 5 çatıştaydan 3’ü yapıldı. 40 dersten 18 dersin öğretim programı çalışmaları tamamlandı.

Geriye kalan 22 dersin öğretim programı güncelleme ve geliştirme çalışmaları bu yıl bitecek. 2017’de MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı müfredat değişikliklerini planlayacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında tüm kademelerde yeni müfredatla ders alınmasını sağlayacak.

 

HABERTÜRK

İllaki gavura bakacan
 // ÖZlem GEnç
2- Alın size bir aslanlar gibi öneri. Eğitim öğretim yılı 4er aylık 2 şer devre değil 2 şer aylık 4 devre olsun. Aralarda 15 günlük dinlenmeler. Öğrenci sıkılmasın. Günde en fazla 5 saat ders olsun. Gereksiz seçmeli ders saçmalığına son verilsin. Branşı olmayan dersleri öğrenciye zorla okutulmasın. Zaten okutacak öğretmende yok. Seçmeli dersler hep verimsiz geçiyor. Öğrenci 40 dakika mahkum kalıyor sınıfta. Stres sinir alabildiğince artıyor. Kavga edecek adam arıyor sonra....
09 Temmuz 2016 Cumartesi 16:17
İllaki gavura bakacan
 // ÖZlem GEnç
1-Yahu bunun için illaki gavurun müfredatını incelemen mi gerekiyor. Ders saatlerinin fazla olduğunu öğretmende söylüyor öğrencide. Liselerde 8 saat ders görüyor. Sabahtan akşama kadar.1 saatte yemek molası çıkışta 2 Saatte Destekleme Yetiştirme Kursuna katılıyor. 2 saatte yolda geçiyor. Etti 12 saat. Bir öğrenci tekrar eve 8 de geliyor. Eee ne zaman spora gidecek ne zaman sanat yapacak. Ne zaman ödev yapacak. Ne zaman tekrar yapacak.Bunu düzeltmek için illaki gavuramı bakmak gerekiyor.
...
09 Temmuz 2016 Cumartesi 16:12
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler