YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah anlatılacak
Öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah anlatılacak
Öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah anlatılacak
19 Mart 2008 / 10:29 Güncelleme: 19 Mart 2008 / 00:00

12'nci sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında, öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah anlatılacak. Pir Sultan Abdal’ın bir heykeli ile semah fotoğraflarına yer verilecek

Kitapta cem, “Alevilik-Bektaşilik düşüncesine göre cemaatle yapılan tören”, semah “Müzik eşliğinde yaptıkları ayin” olarak tanımlanacak.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Alevilik konusuna yer verdiği 12. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabında, öğrencilere ilk kez cem, cemevi, semah konularının ayrıntılarıyla anlatılmasını öngördü.

Kitapta, “İslam Düşüncesinde Tasavvufi Yorumlar” başlıklı ünitede, Alevilik-Bektaşilik Düşüncesi konusu 10 sayfada anlatılacak.


Alevilik, “Hoşgörü kültürünü yaymaya çalışan tasavvufi yorum” ve “İslam düşünce hayatına zenginlik katan oluşum” olarak ifade edilecek.


Cem bölümü


Cem, “Alevilik-Bektaşilik düşüncesine göre cemaatle yapılan tören”, semah “Alevi-Bektaşi düşüncesine mensup olanların müzik eşliğinde yaptıkları ayin” olarak tanımlanacak.


Semah, cem, cemevi, deyiş, nefes, 3 sünnet 7 farz, oruç, mürebbi, 12 hizmet gibi kavramlarla Alevilik-Bektaşilik düşüncesi kitapta yer alacak temel bilgilerden bazıları olacak.


Kitapta, “Alevilik-Bektaşilik düşüncesi diğer tasavvufi oluşumlar gibi İslamın ahlaki prensipleri üzerinde önemle durur ve bu prensiplerin insanlar arasında yaygınlaşmasını sağlar” denilecek.


Öğrencilere Görgü Ayini, İkrar Verme Cemi, Kerbela Olayı, Muharrem ayı ile ilgili bilgi verilecek. Aleviliğin birlikte yaşama ve hoşgörü kültürü olduğu belirtilecek, cem töreninin nasıl yapıldığı anlatılacak.


Cemevi fotoğrafı yok


Ünitede, Hilmi Dedebaba’nın sözlerine, Hacı Bektaş-ı Veli’nin Makalât adlı eserinden Dört Kapı, Kırk Makam bölümüne yer verilecek.


Kitapta Pir Sultan Abdal’ın bir heykeli ile semah fotoğraflarıda yer alacak. Cemevi fotoğrafı ise kitaba konulmayacak.


Ünite kapsamında ayrıca Ahilik ve Ahiliğin temel ahlaki ilkeleri anlatılacak. Ortaçağ Anadolu’sunda kurulan ve dünyanın ilk kadın teşkilatı olarak bilinen Bacıyan-ı Rum ile ilgili bilgi verilecek.


MİLLİYET

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler