YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrencilere apart ev yerine yurtta kalma önerisi
Öğrencilere apart ev yerine yurtta kalma önerisi
12 Temmuz 2015 23:28
Sakarya Üniversitesi Rektörü Elmas, "Öğrencilerin yetişme anlamında kendilerine katkı sağlamalarını istiyoruz. O yüzden uygun yurtlarda kalsınlar" dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, öğrencilerin tek kişilik apart dairelerde kalmasını istemediklerini belirterek, "Toplu yerlerde, başka öğrenci gruplarıyla kalarak hem kültürel hem de yetişme anlamında kendilerine katkı sağlamalarını istiyoruz. O yüzden uygun yurtlarda kalsınlar" dedi.

Elmas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite öğrencilerinin toplu kalınan mekanları tercih etmeleri gerektiğini söyledi. 

"Öğrencilerimizin kesinlikle kamuda gündeme gelen tek kişilik apart dairelerde kalmasını, oraları tercih etmesini istemiyoruz" diyen Elmas, "Bu, akademik bir bakış açısı. Başka birimler, öğrenciler ve bölümlerle kaynaşsınlar, bir arada olsunlar. Buralardan etkilenip kendilerinin gelişmesine yurt ortamının katkıları var. Gelişmiş ülkelerde artık öğrencilere 1-2 sene yurtta kalma mecburiyeti getiriyorlar" ifadesini kullandı. 

"Öğrencilerimizin hem kültürel hem de yetişme anlamında kendilerine katkı sağlamalarını istiyoruz"

Prof. Dr. Elmas, bireysel olarak kalınan mekanlarda öğrencilerin kendini geliştiremeyeceğini düşündüklerini, bu konuda tavırlarının çok net olduğunu dile getirerek, "Bu konuda kamu araştırmaları da yaptık. Öğrencilerimizin toplu yerlerde, başka öğrenci gruplarıyla kalarak hem kültürel hem de yetişme anlamında kendilerine katkı sağlamalarını istiyoruz. O yüzden uygun yurtlarda kalsınlar" şeklinde konuştu.

Tek kişilik apartların gençliğin yetişmesini olumsuz etkilediğini savunan Muzaffer Elmas, en azından buralarda toplanma yeri, kütüphane, çalışma ortamı, yemekhane ve kafe gibi ortak mekanların yapılması gerektiğine işaret etti. 

Elmas, bu konuda velilere birer mektup yazmayı düşündüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu önemli bir husus çünkü artık her şey bir yerde olup bitmiyor. Bu, toplu bir atmosfer, bu atmosferi yaratmak zorundayız ki öğrencilerimiz hem eğitim öğretim olarak dünyaya açık kendine güvenli, değişime açık bireyler olsun hem de kendi değerlerini kazanan birey olarak yetişsin, bu da bizim misyonumuz. Yani öğrenciler, değerlerimize bağlı olarak yetişerek bizim atmosferimize uygun bireyler olsun, omurgası sağlam olsun, kendine güvensin."

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler