YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciler 'sabıkalılara' emanet
Öğrenciler 'sabıkalılara' emanet
16 Mart 2010 20:38
İstanbul'da emniyetin yaptığı araştırmada korkunç bir tablo ortaya çıktı.

Değişik okullarda ihaleyi kazanan kantinci ve servis şoförleri arasında, adı küçük yaşta kızlara cinsel saldırı ve uyuşturucu kullanımı ile ilgili suça karışmış 233 sabıkalı şahıs görev yapıyor. Şahısların ilgili mevzuat gereği işten çıkarılmaya başlandığını belirten İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Sedat Ercoşkun, gelecek yıllarda bu tip işlerde sertifika programını geçen kişilerin görevlendirileceğini söyledi.
 

İstanbul'da ilk ve orta dereceli okullarda görev yapan kantinci ve servis şoförlerinin arasında bulunan sabıkalı sayısı çocukların kimlere emanet edildiğini gözler önüne serdi. İstanbul emniyetinin yaptığı bir araştırma sonucuna göre okulların kantin ve servis ihalesini kazanarak görev yapan şahıslar arasında 233 kişinin değişik suçlardan sabıkası bulunuyor.
 Şahıslar arasında bulunan 17 kişinin mahkemece arandığı, bu kişiler arasında bazı şahısların küçük yaşta kız çocuklarına cinsel saldırı suçlaması ile arandığı ortaya çıktı. Şahısların büyük bir bölümü de esrar kullanmak ve esrar satmaktan dolayı arandığı belirtiliyor.
 

Konunun gündeme gelmesiyle bir açıklama yapan Çocuk Şube'den sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sıtkı Akgül, "Güvenli okullar oluşturmak için yapılan protokol gereği servis şoförlerinin genel bilgi toplamasına baktık. Bu işi yapmaması gereken epeyce bir şahıs, bu işin ihalesini kazanmış ve taşıma işlemini yapıyor. Oradan hareketle bu okullarımızda kantin işleten bir şekilde sözleşmeli olarak orada hizmet veren şahısların da aynı şekilde gözden geçirilmesi gerektiğine inanaraktan yine aynı çalışmayı yaptık." diye konuştu.
 

Yapılan araştırmalarda şahıslar arasında değişik suçlardan aranan 233 kişinin tespit edildiğine dikkat çeken Akgül, "Bu suçlar arasında cinsel suçlara karışmış, esrar içiciliği ve satıcılığı var. Bu kişiler kantin ve servis ihalelerini bir şekilde kazanmış ve bu görevleri yapıyorlar. Bu şahıslar arasında 17 kişinin de mahkemece arandığı ve yakalama kararı olduğu anlaşıldı. 7 kişinin de küçük yaşta kızlara cinsel saldırı ile ilgili araması olan insanlar olduğu anlaşıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bilgisi dahilinde bu işlemler yapıldı. Sonuçları İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ivedi olarak paylaştık." ifadelerini kullandı.
 

İlgili mevzuat gereği tespit edilen şahısların işten çıkarıldığını belirten İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Sedat Ercoşkun ise, "İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ile bir çalışma yapmayı planladık. Bu çalışma kapsamında okulda direk çocukla temas içinde olan kantinci, sözleşmeli personel veya servis personelinin bir günlük eğitimden geçirilmesi düşünüldü. Bu şekilde eğitim gören şahıslara işin uzmanları tarafından sertifika verilmesi planlandı. Bu sertifikadan sonra ihaleyi kazananlara iş verilmesi planlandı. Bu sezon yetiştirilirse başlayacak veya gelecek sezonda başlayacak." şeklinde konuştu. CHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler