YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenciler kitapları önce yıkadı, sonra okudu
Öğrenciler kitapları önce yıkadı, sonra okudu
31 Mart 2013 13:39
Trakya Üniversitesi'nin (TÜ) kütüphanesinden kış aylarında ödünç alınan 25 bin eser, gribe yakalanmak istemeyen öğrenciler tarafından kitap yıkama makinesiyle sterilize edildi.

Üniversitede iki yıl önce Güney Kore'den ithal edilerek kullanılmaya başlanan, mor ötesi ışınlarla sterilizasyon sağlayan kitap yıkama makinesi, kış aylarında hastalıklardan korunmak isteyen öğrencilerin gözdesi oldu.

TÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Recep Zogo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sistemin gribe yakalanmak istemeyen öğrencilerin öncelikli tercihi olduğunu söyledi.

Makinenin birkaç saniye içinde sterilizasyon sağladığını anlatan Zogo, kış aylarında ödünç alınan 25 bin kitabın tamamına yakınının öğrenciler tarafından dezenfekte edildiğini dile getirdi.

TÜ öğrencisi Gizem Beytaş ise steril kitap okuma imkanına sahip oldukları için kendilerini şanslı hissettiklerini kaydetti.

Kış aylarında makineyi daha çok kullandığını vurgulayan Beytaş, ''Edirne, kış aylarında fazlasıyla soğuk oluyor, bu da grip salgınlarını beraberinde getiriyor ancak makine sayesinde kitaplardan temiz şekilde yararlanıyoruz'' dedi.

Esra Güzel de bakteri ve mikroplardan arındırdıkları kitapları gönül rahatlığıyla okuyabildiklerini ifade etti.
   

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler